Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

AMICALE    •   FC BOTOȘANI - FORESTA SUCEAVA 3-0

FOTO S-au calmat spiritele la Botoșani! Leo Grozavu s-a împăcat cu Golofca și l-a folosit titular într-un amical disputat azi

Articol de — Ionuţ Tabultoc Vineri, 24 Martie 2017

FC Botoşani a învins cu scorul de 3-0 echipa de liga secundă Foresta Suceava, într-un meci amical ce a avut loc vineri după-amiază, pe stadionul Municipal.

Leo Grozavu a început meciul cu Alberto Cobrea, Andrei Patache, Andrei Burcă, Răzvan Ţincu, Nicolae Muşat, Mihai Bordeianu, Lorand Fulop, Gabriel Vasvari, Cătălin Golofca, Robert Elek şi Laurenţiu Bus.

Scorul a fost deschis în minutul 10, de Gabriel Vașvari din penalty, după ce cu un minut în urmă Robert Elek fusese faultat în careu.

Peste şapte minute, Lorand Fulop a trecut pe lângă gol, însă, după ce a intrat în careu, a şutat la colţul lung, puţin pe lângă poartă. Cu patru minute înainte de pauză, Bordeianu a ratat şi el o ocazie mare gol, trimiţând peste poartă mingea primită de la Golofca, jucător care a fost în conflict deschis cu Leo Grozavu, după ce a fost bătut pe banca de rezerve în timpul unui meci din Liga 1.

În repriză secundă tehnicianul botoşănean a schimbat aproape toată echipa şi a început cu Albuţ, Popovici, Burcă, Cucu, Ţincu, Cirstocea, Endrick, Hergheligiu şi Kuku.

Repriză a două a fost animată doar pe finalul ei, atunci când botoşănenii au avut foarte multe ocazii de a marca prin Popovici, Kuku sau Endrick.

Totuşi golurile au venit în minutele 91 şi 94, reuşitele fiind semnate de Popovici şi Juncănaru. Popovici a şutat de la 17 m pe centrul porţii, însă portarul sucevenilor a scăpat mingea în poartă, iar Juncanaru a înscris superb cu un lob, după un contraatac.

Miercuri după-amiază, FC Botoşani a mai disputat un meci amical, împotriva echipei de Liga a III-a, Ştiinţă Miroslava. Botoşănenii s-au impus şi atunci cu scorul de 2-1.