FOTBAL  »  AMICALE  »  AMICALE

Petrolul - Volga Novgorod 5-0 » "Lupii" s-au impus în primul meci de verificare! Gol la debut pentru Nepomuceno

Articol de GSP - Publicat luni, 23 iunie 2014 00:00 / Actualizat luni, 23 iunie 2014 21:51

Petrolul a început bine seria amicalelor de la Maribor, impunîndu-se cu 5-0 în faţa celor de la Volga Novgorod, fosta echipă a românilor Adrian Ropotan şi Mihaiţă Pleşan.

Răzvan Lucescu a trimis în teren următorul ”11”: Pecanha – Peteleu, Hoban, Gerson, Fanchone – Mustivar, Marinescu – Nepomuceno, Mutu (cpt), Morar – Tamuz. Ploieştenii au început meciul în forţa, ratînd o mare ocazie în minutul 7 prin Vlad Morar, care a reuşit însă să deschidă scorul un minut mai tîrziu, cu un şut de la peste 20 de metri.

Prahovenii şi-au dublat avantajul în minutul 16, cînd Nepomuceno a fost servit excelent de Marinescu şi a înscris cu un şut pe jos. Mijlocaşul venit de la Fortuna Sittard a debutat cu gol la prima apariţie în tricoul ”lupilor”.

Căpitanul Mutu a ratat o şansă bună de a înscrie (32), dar trei minute mai tîrziu Tamuz a făcut 3-0  cu un şut din afara careului. Atacantul israelian şi-a trecut în cont dubla, transformînd cu o lovitură de cap o centrare bună a lui Nepomuceno (39). Adrian Mutu a marcat şi el în finalul primei reprize, dintr-o lovitură liberă executată impecabil (45).

După pauză, Răzvan Lucescu a schimbat total echipa, trimiţîndu-i în teren pe Bolboaşă - Alcenat, Geraldo, Satli, Beţa - Romario, De Lucas - Priso, Albin, Teixeira - NKoyi. Cea mai mare ocazie a ”lupilor” din repriza secundă i-a aparţinut lui Albin, care a trimis peste poartă în minutul 81.

Petrolul s-a impus cu 5-0 în faţa ruşilor de la Volga, debutînd cu dreptul în seria amicalelor de la Maribor. Ploieştenii vor juca următorul meci de verificare pe 26 iunie, cînd vor întîlni campioana Croaţiei, Dinamo Zagreb.