FOTBAL  »  AMICALE  »  ARSENAL - PSG 5-1

VIDEO + FOTO Arsenal a demolat PSG într-un meci amical » Unai Emery s-a răzbunat pe fosta echipă + Mesut Ozil, căpitan la "tunari"

Articol de GSP - Publicat sambata, 28 iulie 2018 16:59

Arsenal Londra a trecut cu 5-1 de PSG într-un meci amical disputat în Singapore.

Unai Emery a depășit perioada testelor și a trimis în teren o echipă extrem de apropiată de echipa tip. Afectat de scandalul de la naționala Germaniei (vezi detalii AICI), Mesut Ozil a fost motivat suplimentar cu primirea banderolei de căpitan. Noul decar al lui Arsenal nu a dezamăgit și a deschis scorul în minutul 13, după o pasă primită de la Aubameyang.

Thomas Tuchel încă nu are la dispoziție tot lotul. Primul 11 al campioanei Franței a fost unul experimental. Christopher Nkunku a egalat totuși la 15 minute de la reluare jocului, din penalty.

Emery a schimbat liniile în minutul 64. I-a trimis în teren pe tinerii Smith-Rowe, Holding, Nketiah, Nelson și Chambers, iar consecintețele au fost surprinzătoare. Arsenal a mai marcat de 4 ori. Lacazette a marcat o dublă, iar Holding și Nketiah au închis tabela în ultimele minute.

Arsenal - PSG 5-1
Au marcat: Ozil 13, Lacazette 67 71, Holding 87, Nketiah 90+4 / Nkunku 60 (pen.)

echipele de start

Arsenal: Leno - Bellerin, Mustafi, Sokratis, Kolasinac - Elneny, Guendouzi - Mkhitaryan, Ozil, Iwobi - Aubameyang

PSG: Buffon - Rimane, Diarra, Mbe Soh - Georgen, Bernede, Rabiot, Nsoki - Toufiqui - Nnunku, Weah

Vezi și: Bomba zilei în Premier League: acord Manchester United - Chelsea! Jose Mourinho își aduce unul dintre jucătorii favoriți