Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

AMICALE    •   ARSENAL - PSG 5-1

VIDEO + FOTO Arsenal a demolat PSG într-un meci amical » Unai Emery s-a răzbunat pe fosta echipă + Mesut Ozil, căpitan la "tunari"

Sambata, 28 Iulie

Arsenal Londra a trecut cu 5-1 de PSG într-un meci amical disputat în Singapore.

Unai Emery a depășit perioada testelor și a trimis în teren o echipă extrem de apropiată de echipa tip. Afectat de scandalul de la naționala Germaniei (vezi detalii AICI), Mesut Ozil a fost motivat suplimentar cu primirea banderolei de căpitan. Noul decar al lui Arsenal nu a dezamăgit și a deschis scorul în minutul 13, după o pasă primită de la Aubameyang.

Thomas Tuchel încă nu are la dispoziție tot lotul. Primul 11 al campioanei Franței a fost unul experimental. Christopher Nkunku a egalat totuși la 15 minute de la reluare jocului, din penalty.

Emery a schimbat liniile în minutul 64. I-a trimis în teren pe tinerii Smith-Rowe, Holding, Nketiah, Nelson și Chambers, iar consecintețele au fost surprinzătoare. Arsenal a mai marcat de 4 ori. Lacazette a marcat o dublă, iar Holding și Nketiah au închis tabela în ultimele minute.

Arsenal - PSG 5-1
Au marcat: Ozil 13, Lacazette 67 71, Holding 87, Nketiah 90+4 / Nkunku 60 (pen.)

echipele de start

Arsenal: Leno - Bellerin, Mustafi, Sokratis, Kolasinac - Elneny, Guendouzi - Mkhitaryan, Ozil, Iwobi - Aubameyang

PSG: Buffon - Rimane, Diarra, Mbe Soh - Georgen, Bernede, Rabiot, Nsoki - Toufiqui - Nnunku, Weah

Vezi și: Bomba zilei în Premier League: acord Manchester United - Chelsea! Jose Mourinho își aduce unul dintre jucătorii favoriți