FOTBAL  »  AMICALE  »  DINAMO

VIDEO+FOTO Dinamo a remizat cu Zaglebie Lubin, 1-1, în al treilea amical din Polonia » Vezi AICI golul lui Dan Nistor!

Articol de GSP - Publicat duminica, 08 iulie 2018 18:58

Dinamo București a încheiat la egalitate, 1-1, cel de-al treilea meci din cadrul stagiului de pregătire din Polonia. "Câinii" lui Florin Bratu au remizat cu Zaglebie Lubin, locul 7 în prima ligă sezonul trecut.

Florin Bratu nu a folosit cel mai bun prim "11 azi", utilizându-i pe tinerii Eșanu, Denis Ciobotariu și Neicuțescu, reveniți în această vară după împrumuturi.

Dinamoviștii au fost depășiți constant pe durata primei reprize, cele mai mari ocazii aparținându-i Zaglebiei Lubin. Golul polonezilor a venit în cele din urmă în minutul 44, după o fază fixă la care fundașii lui Dinamo au fost depășiți de atacantul Tuszyński.

Egalarea a venit la 5 minute după pauză: Dan Nistor, cel mai bun jucător al lui Bratu, a înscris printr-o execuție de la distanță, după o degajare proastă a goalkeeperului polonezilor.

Deși ocaziile la cele două porți au continuat, scorul a rămas nemodificat până la final.

Până la revenirea acasă de pe 12 iulie, dinamoviștii vor mai disputa două amicale: cu Jagiellonia, pe 10 iulie, și cu Chojniczanka Chojnice, pe 11 iulie.

Zaglebie Lubin - Dinamo 1-1
Au marcat: Tuszyński '44 / Nistor '50

Sparing: KGHM Zagłębie Lubin - Dinamo Bukareszt

Publicată de Zagłębie Lubin pe Duminică, 8 Iulie 2018

Final de meci, Zaglebie Lubin - Dinamo 1-1
min.85:
Finalul de meci le aparține tot polonezilor, Zaglebie fiind echipa care presează în ultimele minute ale partidei
min.72:
Nou-intratul Daniel Popa primește o pasă ideală, dar întârzie la finalizare și e blocat de un fundaș al polonezilor
min.60:
Asediu la poarta dinamovistă, dar "câinii" reușesc în ultimul moment să îndepăteze pericolul la o ocazie mare a polonezilor, care au făcut șah-mat defensiva visătoare a lui Bratu
min.53:
Polonezii continuă să fie periculoși după primirea golului și lovesc bara după o fază periculoasă
min.50: GOOOL Dinamo! Nistor egalează cu o execuție de la distanță, după o degajare proastă a portarului polonezilor
min.46:
A început repriza secundă
Pauză în Polonia, Dinamo este condusă cu 0-1
min.44: GOL Zaglebie! Deschidere de scor în minutul 43: polonezii deschid scorul în urma unei faze fixe, Tuszyński trimițând imparabil cu capul din careu
min.38:
Zaglebie e periculoasă la o fază fixă, dar unul dintre mijlocașii polonezilor finalizează lamentabil dintr-o poziție ideală.
min.30:
Polonezii continuă să domine partida și să fie mai periculoși în ofensivă. Acțiunile lui Dinamo sunt lipsite de intensitate, "câinii" nrreu;șind să pună în pericol poarta lui Zaglebie
min.15:
Momente de bulversare totală în apărarea dinamovistă: polonezii au ajuns cu multă ușurință în careul lui Dinamo, iar Ciobotariu a respins cu un efort de ultim moment în corner. La faza imediat următoare, Zaglebie a avut din nou o ocazie mare, dar Eșanu a respins în lateral un șut periculos din careu
min.14: Axente trece elegant de un fundaș al polonezilor, dar șutează fără intensitate de la marginea careului. Goalkeeper-ul polonez a reținut fără emoții
min.8: Dublă ocazie a polonezilor, dar goalkeeper-ul Mihai Eșanu e atent și blochează două șuturi periculoase ale jucătorilor lui Zaglebie
min 1: Diogo Salomao, cel mai bun dinamovist din sezonul trecut, e titular, bifând primul meci din această vară. Portughezul nu s-a antrenat la parmetri normali din cauza unei accidentări la gambă
A început meciul! Polonezii beneficiază de lovitura de start!

Echipe de start

Dinamo: Eșanu - Corbu, Ciobotariu, Katsikas, Popovici - Hanca, R. Grigore, Nistor - Neicuțescu, Axente, Salomao
Au mai jucat: Moldoveanu, D. Popa, Sorescu, M. Popescu, Vl. Olteanu, Tîrcoveanu, I. Șerban și Horsten.

Zaglebie Lubin: Hładun - Czerwiński, Kopacz, Dąbrowski, Dziwniel, Jogaila, Tosik, Janoszka, Żyra, Tuszyński

Zaglebie Lubin a pierdut primul amical al zilei, disputat de la ora 11, 0-1 cu Olimpia Elblag.

Primele două amicale ale dinamoviștilor au fost câștigate, scor 4-0 cu Olimpia Elblag și 3-0 cu Arka Gdynia.