FOTBAL  »  CUPA LIGII  »  FC BOTOȘANI - POLI IAȘI 1-0

VIDEO+FOTO » FC Botoșani a învins Poli Iași, 1-0, și s-a calificat în ”sferturile” Cupei Ligii! Trupa lui Leo Grozavu va întâlni Steaua

Articol de GSP - Publicat marti, 09 august 2016 16:56

FC Botoșani s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Ligii după ce a trecut de CSMS Iași, scor 1-0. Moldovenii vor juca mai departe cu Steaua, deținătoarea trofeului, pe 7 sau 8 septembrie.

Vezi meciul liveTEXT

FC BOTOȘANI - POLI IAȘI 1-0  (VIDEO)
A marcat: Lorand Fulop 10

Unicul gol al partidei a fost marcat de Lorand Fulop în minutul 9. Fotbalistul a deschis scorul cu un șut din interiorul careului, pasa venind chiar de la fratele său, Istvan Fulop.

Botoșănenii au mai avut o ocazie uriașă după un sfert de oră. Mihai Roman a fost lansat spre poarta ieșenilor, însă Caparco a ajuns perfect la minge și nu i-a dat ocazia mijlocașului să preia balonul.

Poli Iași a avut ocazia să egaleze în minutul 22. Ciucur a centrat de pe dreapta, dar Albuț a ieșit pe centrare și i-a luat mingea din cap unui jucător al lui Napoli.

În partea secundă și Andrei Cristea a avut ocazia să restabilească egalitatea, dar șutul său a fost reținut de Albuț.

Bordeianu s-a sacrificat la ultima fază a meciului și a văzut al doilea cartonaș galben, fiind trimis la cabine.

Echipele de start:

FC Botoșani: Albuț - Patache, Plămadă, Miron, Popovici - Istvan Fulop, Vașvari, Bordeianu, Lorand Fulop - M. Roman, Matulevicius
Rezerve: Avram, Astafei, Golofca, Ichim, Dimitrov, Juncănau, Greu

Poli Iași: Caparco - Voicu, Mihalache, Frăsinescu, Țigănașu - Mitici, Ștefănescu - Ciucur, Gheorghe, Bole - D. Roman
Rezerve: Grahovac, A. Cristea, Piccioni, Târșă, Sato, Ciucă, Martin