CUPA ROMANIEI    •   FINALA

A fost stabilit unde se joacă finala Cupei României » Data a fost modificată la cererea Astrei și a selecționerului Mirel Rădoi

FOTO: Cristi Preda
FOTO: Cristi Preda

Miercuri, 13 Martie

Finala Cupei României se va disputa pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, pe 25 mai. 

Data finalei a fost schimbată la cererea Astrei, susținută și de selecționerul naționalei de tineret Mirel Rădoi. Inițial fusese programată pe 2 iunie, dar clubul giurgiuvean a susținut că pauza între finalul sezonului, 19 mai, și finala Cupei ar fi prea mare. 

Mirel Rădoi a explicat că toți jucătorii din lotul pentru EURO 2019 de tineret au nevoie de o pauză cât mai mare: mai bine să joace finala Cupei mai devreme, astfel încât să aibă o perioadă mai lungă de respiro până la startul competiției din Italia și San Marino.

Semifinalele Cupei României din actuala ediție sunt CFR Cluj - Astra Giurgiu și CS Craiova - Viitorul. Partidele vor avea pe pe 2-4 aprilie (manșa tur), respectiv 23-25 aprilie (manșa retur).

Ploieștiul va fi gazda ultimului act din Cupa României pentru a doua oară în ultimele 3 sezoane.  În 2017, FC Voluntari s-a impus pe arena „Ilie Oană” în fața celor de la Astra Giurgiu, 5-3 după penalty-uri (1-1 în timpul regulamentar). 

Vezi și: 

Julio Baptista, mesaj pe instagram după despărțirea de CFR Cluj: „Aceasta a fost singura mea intenție”

Comentarii (4)

Gabriel Victor Barbulescu  •  14 Martie 2019, 11:22
Postat de blatistu49 pe 13 Martie 2019, 17:51

clona nu joaca finala

Pai a fost deja eliminata de Oltul Slatina, ce sa mai joace?

aius  •  13 Martie 2019, 18:06
Postat de blatistu49 pe 13 Martie 2019, 17:51

clona nu joaca finala

bine ca nu e si clona fcsb !

blatistu49  •  13 Martie 2019, 17:51
Postat de univ_craiova1 pe 13 Martie 2019, 17:46

O sa fie plin de olteni dacă Craiova ajunge în finala:))))

clona nu joaca finala

Vezi toate comentariile (4)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
01:30 Baschet, NBA

Toronto - Oklahoma

Telekom 1
10:30 Patinaj Artistic

CM: Saitama

Eurosport 2
13:00 Fotbal, Liga 2

Academica Clinceni - UTA Arad

Digi 1, Look Sport
15:30 Fotbal, Liga 3

Rapid - FCSB II

Digi 1
15:30 Volei M

Volei Municipal Zalău - Steaua

Digi 3
17:00 Tenis, WTA&ATP

Turneul din Miami

Digi 2, Digi 4, Telekom 3
18:00 Handbal M

HC Dobrogea Sud Constanța - Holstebro

Digi 3, Telekom 2
19:00 Fotbal, Preliminarii EURO 2020

Suedia - România

ProTV
19:30 Baschet M

BC CSU Sibiu - CSM CSU Oradea

Digi 3
20:00 Curling

CM: Silkeborg

Eurosport 2
21:30 Handbal M

Zagreb - Vardar

Digi 3, Telekom 2
Program TV complet

Liga 1

Play-off
  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 CFR Cluj 2 2 0 0 4 - 1 33
2 CSU Craiova 2 2 0 0 2 - 0 29
3 FCSB 2 1 0 1 3 - 2 28
4 Viitorul 2 1 0 1 2 - 2 22
5 Astra Giurgiu 2 0 0 2 0 - 3 21
6 Sepsi OSK 2 0 0 2 1 - 4 19


Play-out
  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 Gaz Metan 2 2 0 0 4 - 1 22
2 Poli Iași 2 1 0 1 2 - 3 20
3 Dinamo 2 1 0 1 3 - 2 19
4 FC Botoșani 2 0 1 1 1 - 2 19
5 FC Voluntari 2 2 0 0 4 - 1 17
6 Hermannstadt 2 0 1 1 2 - 4 17
7 Călărași 2 0 0 2 1 - 4 12
8 Chiajna 2 0 2 0 2 - 2 11
Sa 30.03.19
21:30
CFR Cluj
-
Astra Giurgiu
-
Du 31.03.19
20:30
FCSB
-
CSU Craiova
-
Lu 01.04.19
20:30
Sepsi OSK
-
Viitorul
-


Play-out
Vi 29.03.19
20:30
Dinamo
-
Hermannstadt
-
Du 31.03.19
15:00
Chiajna
-
FC Voluntari
-
Du 31.03.19
17:30
Poli Iași
-
Gaz Metan
-
Lu 01.04.19
17:30
FC Botoșani
-
Călărași
-