FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CHINDIA - HERMANNSTADT 1-1 (4-2 D.PEN)

Chindia se califică dramatic cu Hermannstadt! Neicuțescu a transformat lovitura decisivă

Chindia - Hermannstadt. Captură TV Telekom Sport

Articol de GSP - Publicat vineri, 27 noiembrie 2020 20:40 / Actualizat vineri, 27 noiembrie 2020 22:48

Chindia a învins-o pe Hermannstadt (1-1, 4-2 d.pen.), în primul meci din șaisprezecimile de finală ale Cupei României. După 1-1 în timpul regulamentar, dâmbovițenii au obținut calificarea la loteria penalty-urilor, la capătul a 120 de minute disputate într-o ceață densă.

Cele mai importante faze ale partidei au venit în prima repriză. Jo Santos a deschis scorul în minutul 41, grație unei execuții superbe. Două minute mai târziu, Chindia a egalat tot printr-un gol spectaculos. Cherchez a șutat elegant de la marginea careului, cu latul, mingea oprindu-se în plasă.

Repriza secundă n-a mai adus ocazii mari la cele două porți, astfel că partida a intrat în prelungiri, deznodământul fiind decis abia după executarea loviturilor de departajare. Dâmbovițenii n-au clacat, au transformat toate cele patru penalty-uri - decisivul aparținându-i lui Mihai Neicuțescu - astfel că echipa din Târgoviște merge în optimi.

Chindia - Hermannstadt 1-1 (4-2 d.pen.)

• Au marcat: Cherchez '43 / Jo Santos '41
  • Au transformat pentru Chindia: D. Popa, Neguț, Iacob, Neicuțescu
  • Au transformat pentru Hermansntadt: Vodă, Fortes
  • Au ratat de la Hermannstadt: Buzan, Addae
  • Fomba, fundașul gazdelor, a fost eliminat în minutul 80.
  • Romario Pires, mijlocașul oaspeților, a fost la rândul său eliminat.
  • Vezi AICI VIDEO de la meci!

Chindia - Hermannstadt, echipe de start:

Chindia: Moldovan - Căpușă, Iacob, Fomba, Martac - Dulca, Dumitrașcu - Yameogo, Cherchez, Costea - Berisha
Rezerve: Aioani, Rață, Neicuțescu, Negrea, Neguț, Șerban, Ioniță, Pițian, Popa
Antrenor: Emil Săndoi

Hermannstadt: Figueiredo - Belu, Viera, Stoica, Bastos - Romario Pires, Addae - Vodă, Buzan, Jo Santos - Fortes
Rezerve: Mărgărit, Alhassan, Ster, Florică
Antrenor: Ruben Albes

Stadion: Marin Anastasovici (Giurgiu)
Arbitru: Antonie Andrei (Bucureşti) / Asistenți: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel) și Nicoară Marius (Drobeta Turnu Severin)

Ceață la Giurgiu, cu jumătate de oră înainte de startul meciului.

Posted by AFC Chindia Oficial on Friday, 27 November 2020

Vineri, 27 noiembrie

• Chindia – Hermannstadt 1-1, 4-2 d.pen.
  • Progresul Spartac – CS Universitatea Craiova 0-5 (Detalii AICI)

• 18:00: Csikszereda – UTA Arad*
  • 20:45: Gloria Buzău – FCSB 0-3 la „masa verde” (Detalii AICI)

* meciurile sunt transmise în direct de DigiSport, TV Telekom Sport  și Look Plus. Toate partidele vor fi live pe GSP.ro.

VIDEO 🖐 Ai grijă să porți corect masca de protecție! Ce nu trebuie să faci atunci când o utilizezi 😷

Citește mai multe știri de actualitate:

CFR Cluj - AS Roma 0-2. Concluziile lui Dan Petrescu: „Ce dracu' să mai zici?! Știți ce mi-a spus Mkhitaryan la bancă?”

Mihai Stoica, reacție imediată după ce Mirel Rădoi a susținut că demască planul FCSB: „O diversiune de slabă factură. Îi spun aici, acum”