FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  PROGRESUL SPARTAC - CRAIOVA 0-5

CUPA ROMÂNIEI. Progresul Spartac - Craiova 0-5 » Oltenii s-au distrat cu o echipă de Liga 3 și merg în „optimi”

Omagiul Craiovei pentru „El Pibe de Oro”

Articol de GSP - Publicat vineri, 27 noiembrie 2020 22:19 / Actualizat vineri, 27 noiembrie 2020 22:48

CS Universitatea Craiova s-a calificat fără emoții în optimile de finală ale Cupei României, după o victorie autoritară reușită în fața Progresului Spartac (L3), scor 5-0.

În ciuda unor mici inexactități din startul partidei, trupa lui Corneliu Papură, una din care n-au prea lipsit vedetele, a zburdat pe teren și i-a administrat o înfrângere severă Progresului Spartac, echipa care pretinde că e continuatoarea defunctei FC Național.

Oltenii au deschis scorul la jumătatea primei reprize, când Mamut a apărut ideal în careu și a trimis în poartă centrarea venită de la Vătăjelu. Șase minute mai târziu, Ovidiu Bic a majorat avantajul oltenilor. Acesta a îndeplinit o simplă formalitate, după ce mingea a ajuns la el în urma unui corner. Până la pauză a înscris și Ofosu, fotbalistul transferat recent de la FC Botoșani.

Alb-albaștrii au continuat să atace și în repriza secundă. Au mai înscris de două ori, deși proporțiile scorului puteau fi mult mai mari. Bălașa a transformat fără probleme un penalty în minutul 57, iar Mamut a bifat „dubla” în minutul 85, croatul marcând printr-un șut necruțător, cu care a și închis tabela.

Progresul Spartac - CS Universitatea Craiova 0-5

FINAL de meci în Bănie, CS Universitatea Craiova se impune cu 5-0 și merge în „optimi”!

min.85: GOOOL Craiova. Oltenii mai înscriu o dată, prin același Mamut, care a înscris cu un șut necruțător, cu stângul, din interiorul careului.
min.70: Craiova continuă să domine autoritar partida și e la un pas să înscrie golul cinci. Șutul în forță al lui Mamut se duce însă în plasa laterală.
min.57: GOOOL Craiova! Bărbuț obține un penalty după ce a fost „secerat” de goalkeeper-ul Progresului, lovitura de pedeapsă fiind executată cu mult calm de fundașul Mihai Bălașa.
min.46: Corneliu Papură îi trimite în teren pe Nicușor Bancu și Cristi Bărbuț.
min.46: A început repriza secundă!

PAUZĂ la Craiova. CS Universitatea conduce cu 3-0, după golurile lui Mamut, Bic și Ofosu.
0-3, min. 45: GOOL Craiova! Eroare mare în defensiva Progresului, iar Ofosu, fotbalistul adus de la FC Botoșani în urmă cu câteva săptămâni, înscrie în poarta goală.
0-2, min. 35: GOOOL! Înscrie și Ovidiu Bic, iar oltenii își majorează avantajul. Mijlocașul alb-albaștrilor e omul potrivit la momentul potrivit și îndeplinește o simplă formalitate, după ce mingea a ajuns la el în urma unui corner.
0-1, min.29: GOOOL CS Universitatea Craiova, GOOOL Ivan Mamut! Oltenii deschid scorul la jumătatea primei reprize. Mamut apare ideal și trimite în poartă centrarea venită de la Vătăjelu.
min.19: Penalty neacordat pentru Progresul Spartac. Ovidiu Bic îl calcă pe gleznă pe un adversar, dar arbitrul nu dictează nimic.
min.12: Ocazie uriașă ratată de Progresul Spartac. Nemarcat, nouarul Mihai Ion finalizează lamentabil, de la nouă metri, trimițând mult peste poartă.
min.11: Prima ocazie importantă a partidei îi aparține Craiovei. Șutul lui Ofosu de la marginea careului e respins în corner de „barajul” defensiv al celor de la Progresul Spartac.
A început meciul!

Progresul Spartac - CS Universitatea Craiova, echipe de start:

PROGRESUL: Voican – Vlad, Parfeon, Alexandrescu, Lixandru – Grigore, Petcu, Ditu, Milea – M. Ion, E. Radu.
Rezerve: Jipa – Pacionel, Ed. Matei, Ohaci, Cazaciuc, Bodea, Tong
Antrenor: Andrei Erimia

CRAIOVA: Pigliacelli – Vlădoiu, Bălașa, M. Constantin, Vătăjelu – Bic, Cicâldău, Nistor – Cîmpanu, Mamut, Ofosu
Rezerve: Marinescu – Papp, Bancu, Screciu, Mateiu, N. Constantin, Căpățână, Barbut, Tudorie
Antrenor: Corneliu Papură

Stadion: „Ion Oblemenco” (Craiova)
Arbitru: Ioniță Eduard (Galaţi) / Asistenți: Vişan Florian Alexandru (Galaţi) și Filip Alexandru (Constanţa)

Oltenii l-au omagiat pe regretatul Diego Maradona cu un mesaj la peluza Nord și cu imaginea acestuia pe tricouri:

Programul „16”-imilor Cupei României

Vineri, 27 noiembrie

• Chindia – Hermannstadt 1-1, 4-2 d.pen. (Detalii AICI)

• 18:00: Csikszereda – UTA Arad*
  • 20:45: Gloria Buzău – FCSB 0-3 la „masa verde” (Detalii AICI)

* meciurile sunt transmise în direct de DigiSport, TV Telekom Sport  și Look Plus. Toate partidele vor fi live pe GSP.ro.

Emoții înainte de Gloria Buzău - FCSB: trei jucători au coronavirus

Premieră la Dinamo! „Câinii roșii” au prima asigurată dacă bat Viitorul în Cupă » Cine vine cu banii

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”