FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CFR CLUJ - POLI TIMIŞOARA 3-0

Criminal în serie

Articol de GSP - Publicat duminica, 14 iunie 2009 00:00

Clujul a cîştigat pentru a doua oară consecutiv Cupa României. Timişoara a acuzat prestaţia lui Balaj

Poli şi CFR, două echipe care au refuzat coada la glorie, pe cartelă, două cluburi care au redat demnitatea competiţiei-avorton a FRF, Cupa României. Bănăţenii au pierdut finala acum doi ani, iar Clujul a triumfat în ultimul act, la capătul sezonului trecut.

Ieri, la Tîrgu Jiu, "zeii" dîmboviţeni au lipsit din nou. Tribuna s-a aplecat într-o reverenţă menită să recunoască răsturnarea ierarhiei din Liga I, iar meciul a avut ritm încă din start. Portughezul Conceicao i-a arătat lui Velcea de ce e doar mantaua de vreme rea a lui Gogol de Giuleşti, Marian Iancu. "Fazele fixe vor fi esenţiale. Pot decide astfel de meciuri", a spus antrenorul clujenilor cu 24 de ore înainte de meci. La prima dintre ele, Deac, titularizat surprinzător, a plutit peste Latovlevici şi a trimis cu capul în poartă, de la 7 metri, centrarea lui Culio. Inspiraţie pe bancă, răspuns pe măsură din teren.

Balaj i-a numărat pe timişoreni. Pînă la 11 metri!

"Oaspeţii" au resimţit şocul, iar presiunea lui Parks şi Bucur a fost uşor amortizată de clujeni. Mai mult, pe o neglijenţă a lui Latovlevici, Tony a obţinut un penalty, pe care Peralta l-a transformat elegant cu o execuţie în dreapta lui Pantilimon (29). 2-0, iar Poli nu mai însemna decît peluza alb-violetă. Şi "capul" lui Borbely scos de sub transversală de Nuno Claro (31).

Vezi aici faza penalty-ului  (video)

Un minut mai tîrziu, Deac nu l-a putut învinge pe portarul lui Poli, după o combinaţie de efect cu Yssouf Kone. La cealaltă poartă, Balaj nu a fluierat penalty-ul căutat de Bucur după contactul cu paznicul său, Gabi Mureşan (36). Tribuna timişoreană a luat foc la propriu, iar Culio n-a înteţit jarul, ratînd în situaţie de "unu la unu" cu Pantilimon (43).

Vezi aici căderea lui Bucur în careul CFR-ului. A fost penalty?  (video)

Fanii au anulat golul lui Poli!

Velcea a mutat ofensiv după pauză. Arman Karamian i-a luat locul lui Bădoi, iar Stancu a trecut în banda dreaptă a defensivei. Nibombe n-a găsit însă drumul spre gol de la 6 metri de poartă, iar ex-campioana s-a grăbit să încheie conturile. La un nou moment fix al jocului, Peralta a trimis inteligent o minge, pe jos, la marginea careului, de unde Culio a trimis cu latul fără speranţă.

Poli a marcat şi ea, în minutul 87, prin Arman Karamian, însă golul a fost anulat întrucît mai mulţi suporteri timişoreni erau în careul lui Nuno Claro!!!

Vezi aici intrarea suporterilor pe teren  (video)

"Avem şi noi partea noastră de vină, greşelile individuale ne-au făcut să începem meciul de la 0-2. Dar prestaţia lui Balaj a lăsat mult de dorit, mult!"
DAN ALEXA, mijlocaş Timişoara

"Am fost prea buni! Arbitrul a văzut penalty, dacă nu mă faulta, scăpam singur cu portarul. Dacă toţi arbitrii ar fi ca Tudor şi Balaj, nu am mai avea nevoie de arbitri străini"
TONY DA SILVA, fundaş CFR

"La Supercupă poate voi juca o repriză la CFR şi alta la Unirea. Am luat eventul, întrucît în toamnă am fost la Urziceni"
BOGDAN MARA, mijlocaş CFR

"Sînt fericit că am deschis scorul unei finale de vis"
CIPRIAN DEAC, mijlocaş CFR

"Plec dezamăgit de la meci. Unde sînt fanii Timişoarei care cîntau toată partida?!"
RĂZVAN LUCESCU, selecţioner România

"Am cîştigat şi fiindcă am combinat bine pe spaţii mici. Titularizarea lui Deac, foarte importantă, a fost un premiu pentru cum s-a pregătit în ultimele săptămîni"
ANTONIO CONCEICAO, antrenor CFR

"Arbitraj mizerabil! Respectăm investiţiile lui Marian Iancu, de aceea i-am urmat cerinţa, de a nu merge la premiere"
VALENTIN VELCEA, antrenor Timişoara

FLASH

A fost penalty pentru CFR
În minutul 27, la scorul de 1-0 pentru CFR, Latovlevici a intrat imprudent în propriul careu la clujeanul Tony , iar Cristi Balaj a arătat foarte sigur pe el 11 metri, Peralta mărind avantajul feroviarilor. Bănăţenii, în frunte cu liderul Alexa, au contestat vehement decizia arbitrului, dar reluările Antena 1 au dovedit că au existat circumstanţe de penalty. (Mihai Mateaş)

Contact între Mureşan şi Bucur?
Timişorenii au solicitat şi ei 11 metri la faza din minutul 36, cînd Bucur a fost lovit de Mureşan. Nici măcar pe reluările Antenei 1 nu se poate vedea clar dacă a existat contact evident între cei doi, dar Balaj a lăsat jocul să continue fără nici cea mai mică ezitare. Bănăţenii au luat foc, întrucît au considerat că merită şi ei o lovitură de pedeapsă. Antrenorul Velcea şi preşedintele Chivorchian s-au manifestat zgomotos pe bancă. Iar fanii viola din tribună au încercat să intre pe teren! Au rupt gardul care desparte peluza de pista arenei, au aruncat cu beţele de la steaguri spre stewarzi şi cu fumigene. Suporterii au scandat secunde în şir: "Ieşiţi afară!", solicitînd ca Alexa şi compania să întrerupă finala. După pauză, 100 de jandarmi au intrat în peluza celor de la Poli pentru a-i potoli pe recalcitranţi. (Mihai Mateaş)

Curtean, în tribună
Mijlocaşul Timişoarei, Alex Curtean, cu care Velcea intenţiona să înceapă titular, a resimţit dureri la muşchii inghinali ai piciorului stîng la antrenamentul oficial de vineri seară, astfel încît a fost nevoit să urmărească din tribună partida de aseară. Curtean s-a accidentat la partida din ultima etapă, cu FC Braşov, dar Velcea spera ca acesta să fie recuperat. Curtean urma să fie monitorizat ieri seară, alături de Costel Pantilimon, de trimişii lui Şahtior Doneţk, echipă antrenată de Mircea Lucescu, prezent şi el aseară în tribune. (Valentin Şchiopu)

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”