CUPA ROMANIEI  ·  CSIKSZEREDA - CS U CRAIOVA 0-3

CSIKSZEREDA - CS U CRAIOVA 0-3 // FOTO+VIDEO Craiova nu e Dinamo! Oltenii merg în semifinalele Cupei după o victorie muncită în „mlaștina” de la Miercurea Ciuc » Cum arată careul de ași

Csikszereda - CS U Craiova FOTO: facebook.com/UCVOficial +14 FOTO
Csikszereda - CS U Craiova FOTO: facebook.com/UCVOficial

Joi, 28 Februarie

CS U Craiova s-a impus pe terenul greu al echipei care a eliminat Dinamo, Csikszereda, 3-0, obținând pentru al treilea an la rând calificarea în semifinalele Cupei României.

  • Astra, Viitorul, CFR și Craiova s-au calificat în penultimul act.
  • Semifinalele vor avea loc pe 2-4 aprilie (tur), respectiv 23-25 aprilie (retur). Data tragerii la sorți va fi anunțată ulterior.
  • Finala este programată în data de 2 iunie.

CSIKSZEREDA - CS U CRAIOVA 0-3 (Dimitrov '27, Bărbuț '80, Koljic '90+2)

Click AICI pentru liveTEXT

VIDEO cu golurile și cele mai tari faze

Vezi AICI FOTO de la meci

A fost un meci de luptă pentru tehnica echipă a lui Devis Mangia, care a trebuit să reziste eroic pe terenul dezastruos de la Miercurea Ciuc! Îmbibat cu nămol și degradat încă din primele minute ale partidei, gazonul a fost o adevărată piedică pentru jucătorii celor două echipe.

Craiova a dominat partida, iar ocazia lui Nuno Rocha din minutul 15 a prefațat golul lui Radoslav Dimitrov din minutul 27. Bulgarul a înscris din interiorul careului, după o centrare a lui Nicușor Bancu.

Csikszereda, formație care în optimi o eliminase pe Dinamo, a fost aproape de gol înainte de pauză, dar oltenii au rezistat și au mai punctat o dată, în repriza secundă. Cristian Bărbuț a înscris în minutul 80, fiind răsplătit de insistența cu care a tratat un contraatac al alb-albaștrilor.

Până la final, oltenii au mai înscris o dată, prin nou-intratul Elvir Koljic, în prelungiri, obținând o victorie facilă pentru olteni pe terenul revelației din Miercurea Ciuc.

CS U Craiova, deținătoarea trofeului, încheie cu victorie tabloul sferturilor de finală.

Csikszereda - CS U Craiova 0-3
Au marcat: Dimitrov '27, Bărbuț '80, E. Koljic '90+2

Csikszereda: Bordas - Majzik, Mitra, Lalic, Nemes - Veres, Csuros - Nagy, Pantovic, Antal - Bajko 
Rezerve: Z. Papp - Hodgyai, Berde, Pal, Aszalos, Casiadi, N. Papp
Antrenor: Valentin Suciu

Echipa de start CS U Craiova: Pigliacelli - Dimitrov, Donkor, Ferreira, Bancu - Mateiu, Bic - St. Drăghici, N. Rocha, Mihăilă - C. Fortes
Rezerve:
Popescu, Popa, Martic, Zete, Cicâldău, Bărbuț, Koljic
Antrenor:
Devis Mangia

Arbitru:
Iulian Dima (București) / A1: Bogdan Gheorghe (București) / A2: Gabriel Bârjac (Zalău)
Stadion: Municipal (Miercurea Ciuc - Harghita)

 
 

„SFERTURIle” cupei:

Comentarii (56)

George Adrian Popescu  •  03 Martie 2019, 15:12
Postat de Ferenc Juhos pe 02 Martie 2019, 09:22

Ce repede uitati stimati tovarasi de la GSP!Mlastina din Miercurea Ciuc.Pai daca e vorba de maghiari,hai repede cu rautatiile.Dar meciuriile de pe Ghencea cu atatea calificari ratate din cauza terenului,ca mlastina eprea generos ca s-o numim asa,ce au fost?Pai acolo era templul fotbalului romanesc.Templu...poate bojdeuca

Sunteti rautacios pentru ca Mangia a recunscut, cu fair=ply, ca nu organizatorii sunt de vina din cauza starii terenului, ci vremea. Cat despre ziaristi, ar trebui sa fiti mai ingaduitor cu ei caci domniile lor stiu sa scrie doar despre Becali. Cum acesta nu a avut niciun rol aici, si nici nu ne-a gratulat cu adanca sa inteleciune, ce vreti sa scrie?

Ferenc Juhos  •  02 Martie 2019, 09:22

Ce repede uitati stimati tovarasi de la GSP!Mlastina din Miercurea Ciuc.Pai daca e vorba de maghiari,hai repede cu rautatiile.Dar meciuriile de pe Ghencea cu atatea calificari ratate din cauza terenului,ca mlastina eprea generos ca s-o numim asa,ce au fost?Pai acolo era templul fotbalului romanesc.Templu...poate bojdeuca

1.fcu  •  01 Martie 2019, 12:51

Sa ne *** *** clonateilor!

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Vezi toate comentariile (56)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
11:00 Fotbal, Liga Elitelor

Craiova U19 - Viitorul U19

Digi 2
12:00 Fotbal, Liga 2

Chindia Târgoviște - Metaloglobus

Digi 1, Telekom 3
12:00 Fotbal, Liga Elitelor

Banatul Timișoara U17 - FCSB U17

Digi 3
13:00 Fotbal, la Liga

Real Madrid - Betis

Digi 2, Telekom 1
13:30 Fotbal, Serie A

Chievo - Sampdoria

Digi 4, Telekom 2
14:00 Tenis, WTA

Finala Turneului de la Roma

Digi 1
16:00 Fotbal, Serie A

Empoli - Torino

Telekom 2
16:00 Ciclism

Turul Italiei

Eurosport
16:45 Baschet M

CSMU Craiova - BC CSU Sibiu

Digi 4
17:00 Fotbal, Liga 1

Voluntari - Dunărea Călărași

Digi 1, Telekom 3, Look
17:00 Tenis, ATP

Finala Turneului de la Roma

Digi 3
17:15 Fotbal, La Liga

Eibar - Barcelona

Digi 2, Telekom 1
19:00 Fotbal, Serie A

AC Milan - Frosinone

Digi 2, Telekom 2
19:00 Fotbal, Turcia

Galatasaray - Başakşehir

Look Sport
20:30 Fotbal, Liga 1

FCSB - CFR Cluj

Digi 1, Telekom 1, Look Plus
21:30 Fotbal, Serie A

Juventus - Atalanta

Digi 3, Telekom 2
21:30 Fotbal, Serie A

Napoli - Inter

Digi 2, Telekom 1
Program TV complet

Liga 1

Play-off