FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CSIKSZEREDA - CS U CRAIOVA 0-3

CSIKSZEREDA - CS U CRAIOVA 0-3 // FOTO+VIDEO Craiova nu e Dinamo! Oltenii merg în semifinalele Cupei după o victorie muncită în „mlaștina” de la Miercurea Ciuc » Cum arată careul de ași

Csikszereda - CS U Craiova FOTO: facebook.com/UCVOficial +13   FOTO
Csikszereda - CS U Craiova FOTO: facebook.com/UCVOficial

Articol de GSP - Publicat joi, 28 februarie 2019 21:54

CS U Craiova s-a impus pe terenul greu al echipei care a eliminat Dinamo, Csikszereda, 3-0, obținând pentru al treilea an la rând calificarea în semifinalele Cupei României.

• Astra, Viitorul, CFR și Craiova s-au calificat în penultimul act.
  • Semifinalele vor avea loc pe 2-4 aprilie (tur), respectiv 23-25 aprilie (retur). Data tragerii la sorți va fi anunțată ulterior.
  • Finala este programată în data de 2 iunie.

CSIKSZEREDA - CS U CRAIOVA 0-3 (Dimitrov '27, Bărbuț '80, Koljic '90+2)

Click AICI pentru liveTEXT

VIDEO cu golurile și cele mai tari faze

Vezi AICI FOTO de la meci

A fost un meci de luptă pentru tehnica echipă a lui Devis Mangia, care a trebuit să reziste eroic pe terenul dezastruos de la Miercurea Ciuc! Îmbibat cu nămol și degradat încă din primele minute ale partidei, gazonul a fost o adevărată piedică pentru jucătorii celor două echipe.

Craiova a dominat partida, iar ocazia lui Nuno Rocha din minutul 15 a prefațat golul lui Radoslav Dimitrov din minutul 27. Bulgarul a înscris din interiorul careului, după o centrare a lui Nicușor Bancu.

Csikszereda, formație care în optimi o eliminase pe Dinamo, a fost aproape de gol înainte de pauză, dar oltenii au rezistat și au mai punctat o dată, în repriza secundă. Cristian Bărbuț a înscris în minutul 80, fiind răsplătit de insistența cu care a tratat un contraatac al alb-albaștrilor.

Până la final, oltenii au mai înscris o dată, prin nou-intratul Elvir Koljic, în prelungiri, obținând o victorie facilă pentru olteni pe terenul revelației din Miercurea Ciuc.

CS U Craiova, deținătoarea trofeului, încheie cu victorie tabloul sferturilor de finală.

Csikszereda - CS U Craiova 0-3
Au marcat: Dimitrov '27, Bărbuț '80, E. Koljic '90+2

Csikszereda: Bordas - Majzik, Mitra, Lalic, Nemes - Veres, Csuros - Nagy, Pantovic, Antal - Bajko
Rezerve: Z. Papp - Hodgyai, Berde, Pal, Aszalos, Casiadi, N. Papp
Antrenor: Valentin Suciu

Echipa de start CS U Craiova: Pigliacelli - Dimitrov, Donkor, Ferreira, Bancu - Mateiu, Bic - St. Drăghici, N. Rocha, Mihăilă - C. Fortes