FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  ZALĂU - OȚELUL 1-4

CSM Zalău - Oțelul Galați 1-4 » Victorie la pas pentru Dorinel. Gazdele se consolează cu cel mai frumos gol al meciului

SCM Zalău - Oțelul Galați

Articol de - Publicat marti, 26 septembrie 2023 16:00 / Actualizat marti, 26 septembrie 2023 18:24

Oțelul Galați a început cu dreptul grupele Cupei României Betano. Formația lui Dorinel Munteanu a obținut o victorie fără emoții la Zalău, cu echipa locală, una care evoluează în Liga 3.

Programul complet din Cupa României Betano

SCM Zalău avea 12 victorii consecutive în meciurile oficiale, dar nu a putut replica forma recentă în fața unei formații din prima ligă.

Oțelul lui Dorinel Munteanu a fost prea tare pentru sălăjeni, care s-au văzut conduși cu 0-3 după numai 36 de minute de joc.

George Cîrjan a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 14, din penalty, iar la numai 7 minute distanță Jonathan Cisse a făcut 2-0, finalizare inedită, din câțiva metri, cu spatele.

Gălățenii au punctat a treia oară în minutul 36, la capătul unui contraatac perfect. După o acțiune personală, Bodișteanu i-a pasat în stânga lui Jardan, care a centrat din prima, la colțul lung. Acolo a apărut Cîrjan, care a marcat cu capul, din 6 metri.

SCM Zalău se consolează cu cel mai frumos gol al meciului

Gazdele au redus din diferență în prelungirile primei părți, grație unei execuții fabuloase a lui Alexandru Cherecheș, voleu de la peste 20 de metri, dar toate speranțele lor au fost năruite imediat după reluarea jocului, când Sergiu Pop a fost eliminat și i-a lăsat pe sălăjeni în 10.

Cherecheș, încercuit, a înscris un supergol. Execuția a venit în timp ce un jucător al oaspeților, Bodișteanu, era întins pe gazon, după ce fusese lovit cu mingea în figură.

Oțelul nu a mai forțat din acel punct, dar a reușit să mai înscrie o dată. Latouchent a stabilit scorul final al meciului în minutul 75, finalizare simplă, din apropierea porții.

În următoarea rundă a grupelor, Oțelul va juca acasă cu FCSB, iar SCM Zalău va primi vizita celor de la FCU Craiova.

FINAL » SCM Zalău - Oțelul Galați 1-4

1.700 de biletea tipărit CSM Zalău. Intrarea a fost liberă, biletele fiind cu valoare 0

• min. 75: GOL OȚELUL! Latouchent duce scorul la 4-1, finalizare simplă de la 7-8 metri de poartă.
  • min. 70: oaspeții nu mai forțează, se mulțumesc cu posesia.
  • min. 47: Sergiu Pop a fost eliminat, arbitrul Sorin Vădana acordându-i al doilea cartonaș galben pentru o simulare. Pop fusese avertizat inițial în prima repriză.
  • Ora 17:21 - A început repriza secundă.
  • min. 45+5: Pauză.
  • min. 45+4: GOL CSM Zalău! Alexandru Cherecheș reduce diferența cu un șut spectaculos, de la 25 de metri, din voleu. Balonul s-a perfect, sub bară, iar portarul Relu Stoian nu a avut nicio șansă. Golul a venit în timp ce un jucător al oaspeților, Bodișteanu, era întins pe gazon, după ce fusese lovit cu mingea în figură.
  • min. 36: GOL Oțelul Galați! Trupa lui Dorinel Munteanu marchează din nou, după un contraatac perfect. După o acțiune personală, Bodișteanu i-a pasat în stânga lui Jardan, care a centrat din prima, la colțul lung. Acolo a apărut George Cîrjan, care a marcat cu capul, din 6 metri
  • min. 25: Relu Stoian, portarul Oțelului, intervine spectaculos și scoate de sub bară o minge periculoasă
  • min. 21: GOL Oțelul Galați! Jonathan Cisse face 2-0. Acesta a trimis cu spatele, din 6 metri, după un corner. Fundașul central de 26 de ani, din Coasta de Fildeș, este la primul meci pentru gălățeni
  • min.14: GOL Oțelul! Cîrjan a transformat fără emoții lovitura de pedeapsă
  • min.13: Penalty pentru Oțelul. Arbitrul a dictat fault, după ce Culda l-a ținut din spate pe Latouchent.
  • min.6: Nikolic nu a mai putut continua meciul. A fost înlocuit de Sergiu Pop
  • min. 4: Emoții pentru SCM Zalău. După un corner. Stephan Nikolic, fostul atacant de la FCSB, s-a lovit cap în cap cu atacantului Oțelului, Cîrjan. Vedeta de la SCM Zalău și-a spart capul și a avut nevoie de îngrijiri medicale.
  • min. 1: A început meciul. Arena este plină. Meciul reprezintă o premieră: prima partidă de fotbal televizată din istoria județului Sălaj

CSM Zalău - Oțelul Galați, echipe de start:

Zalău: Miron - Sălăjan, Kascelan, Fărcășan, Cherecheș - F. Pop, Pătraș, Negrean, Culda - Nikolic, R. Cristea
Rezerve: Stanciu, Bobaru, Molnar, S. Pop, Meșter, Poptean, Zimța, Micle, Mare
Antrenor: Cristian Lupuț

Oțelul: Stoian - Zhelev, Cisse, Ghiocel, Silva - Zivulic - Bodișteanu, Teles, Jardan, Latouchent - Cîrjan
Rezerve: Dur-Bozoancă, Rus, Lopez, Cisotti, Maciel, Tănasă, Serrag, Fatai, Dimitrov
Antrenor: Dorinel Munteanu

Stadion: Municipal (Zalău)
Arbitru: Vadana Sorin (Cluj-Napoca) / A1: Şchiopeţ Claudiu (Braşov), A2: Suciu George (Câmpia Turzii)

Arena prea mică

Fanii s-au îngrămădit să vadă partida. Cei care nu au prins un loc pe stadion au găsit alte soluții, unii dintre suporteri urmărind meciul de pe acoperișul caselor.

Cei care au intrat pe stadion au creat o atmosferă spectaculoasă. Au desfășurat un tricolor uriaș și au aruncat cu role de hârtie în teren.

VIDEO Imagini din vestiarul gazdelor

VIDEO Oaspeții au ajuns la stadion

Ce se întâmplă la stadion, cu 2 ore înainte de meci

𝐓𝐨𝐭𝐮𝐥 𝐞𝐬𝐭𝐞 𝐩𝐫𝐞𝐠𝐚̆𝐭𝐢𝐭 𝐩𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮 𝐦𝐞𝐜𝐢𝐮𝐥 𝐢𝐬𝐭𝐨𝐫𝐢𝐜 𝐜𝐮 𝐎𝐭̦𝐞𝐥𝐮𝐥 𝐆𝐚𝐥𝐚𝐭̦𝐢 Cu aproximativ două ore până la startul meciului dintre...

Publicată de Sport Club Municipal Zalău pe Marţi, 26 septembrie 2023

Noi, cei care conducem echipa, ne-am bucura să facem un rezultat pozitiv cu Oţelul. S-a văzut în meciul de vineri că fotbaliştii nu prea erau conectaţi la acel joc şi se gândeau deja la meciul de marţi. Pentru ei este un meci pe care nu-l întâlneşti în fiecare zi, ca să zic aşa. Este un meci oficial cu o echipă din Superligă şi vor da totul pe teren. Dacă nu vom face greşeli individuale, rezultatul poate să fie imprevizibil.

Contează foarte mult că meciul va fi televizat. După o pauză de ani de zile, Zalăul apare iar pe harta fotbalului românesc. Toată lumea va fi cu ochii pe noi să vadă ce echipă avem aici şi cum de am reuşit să eliminăm Poli Iaşi din competiţie. Va fi o motivaţie în plus pentru jucători pentru a demonstra că sunt jucătorii de care clubul are nevoie şi că sunt capabili să facă pasul la următorul nivel

Ioan Gurzău, managerul secţiei de fotbal de la SCM Zalău

Zalău a bătut cu 3-0 Poli Iași în play-off-ul competiției

Oltenii avertizează Dinamo: „Venim să câștigăm. Tratăm cu maximă seriozitate Cupa României”