FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CSO FILIAȘI - CSU CRAIOVA 0-3

VIDEO 3-0 cu Filiași, iar CSU Craiova își continuă drumul spre trofeu! Careul de ași din Cupa României

CUPA ROMÂNIEI. Universitatea Craiova a învins-o pe CSO Filiași (Liga 3), scor 3-0, și e mare favorită să-și păstreze trofeul cucerit și anul trecut.

Articol de - Publicat joi, 02 decembrie 2021 22:20 / Actualizat joi, 02 decembrie 2021 22:31

CUPA ROMÂNIEI. Universitatea Craiova a învins-o pe CSO Filiași (Liga 3), scor 3-0, și e mare favorită să-și păstreze trofeul cucerit sezonul trecut.

• Sepsi, FC Voluntari și FC Argeș sunt celelalte 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României.
  • Semifinalele, pentru care va fi organizată o tragere la sorți separată, se vor disputa în primăvară. Manșa tur se joacă pe 20 aprilie 2022, returul pe 11 mai.

CSO Filiași - CSU Craiova 0-3. Cronică: Cupa, specialitate oltenească

Ioanițoaia l-a întrebat direct pe Petrescu: „Dane, ești noul selecționer?” » Răspunsul rapid al tehnicianului + prima reacție a FRF
SELECȚIONER

O tragere la sorți și un culoar cu obstacole atât de mici către o nouă Cupă nici că-și puteau dori elevii lui Laurențiu Reghecampf. Toate-s de partea craiovenilor. Codașii n-au vești bune nici la calculele hârtiei, pe formă, deși e limpede că Universitatea nu trece printr-o formă grozavă.

Filiașiul lui Naicu tocmai a primit un „set” acasă, de la Slatina. În L3, două eșaloane mai jos, unde-s vecini de clasament cu Universitatea 2. Iar Cupa pare să fie „pastila vitală” și pentru Reghe, scos din lupta pentru titlu după eșecul cu FCSB. Linia de start explică amănunțit intențiile. Nu-i loc de glumă, nu-i loc de surprize. Koljici, Ivan, Nistor, Houri și Cîmpanu intră din primul minut.

O jumătate de repriză liniște, apoi potopul

„Sfertul” oltenesc a avut direcția dictată de hârtie, cea așteptată. „Leii” au sufocat adversarul, cu posesie pe început, pentru că în 20 minute doar Koljic a fost aproape de gol. Oricum, lăudabil pentru Naicu & compania. Clinceniul și Dinamo nu se pot lăuda cu atâta rezistență. A fost gol până la urmă.

O jumătate de repriză a rezistat Filiași pe „Oblemenco”. Vătăjelu l-a găsit pe același Koljici, reluare cu latul, poarta goală în față, mingea mușcă transversala și trece de linia porții. E 1-0! 2-0 imediat! Firesc oarecum! Koljici trece în rol de pasator, portarul îi dă soluția ideală lui Ivan, iese și-l „obligă” pe golgeterul Craiovei să-și încerce lovitura preferată, scăriță de pe 16 metri. Direct la țintă.

Au mai fost și două bare, tot Koljici, tot Ivan

Ghinionistul Ivan

Rezultatul bun, jocul la discreție, calificarea rezolvată l-au făcut pe Reghe să mute în echipă, să dea minute lui Gustavo și Vînă. Iar pofta de gol a gazdelor s-a citit ușor. Cine avea mingea, căuta poarta. Toți voiau un gol, au simțit că-i rost de meci de moral. Bun de îmbogățit statistica. Căpitanul Craiovei, Ivan, a fost ghinionistul serii. În ciuda execuției de manual de la gol, cel mai în formă jucător al lui Reghecampf a mai lovit bara în alte două momente.

A rămas cu doar un gol, câțiva centimetri l-au „scăpat” de-un hattrick.

În Cupă impecabili, în campionat ezitabili

A fost 3-0 la golul lui Gustavo. Intrat cu misiunea de a-și reface moralul, brazilianul născut la Sao Paulo l-a executat pe Șerban. Șut cu latul, sub bară, pasă involuntară cu călcâiul a lui Ivan. Armășelu a avut în gheată golul de onoare al filieșenilor, șut bombă din interiorul careului, Lazar s-a trezit întâia oară și a respins.

O gură de oxigen pentru Unviersitatea, învinsă pe linie în L1 la ultimele 3 jocuri, dar gata de meciul cu FC Botoșani, deplasare cu miză mare, ce poate complica teribil situația oltenilor.

FIANL. CSO Filiași - CSU Craiova 0-3

Live + Statistici

• Final de meci pe „Oblemenco”.
  • min. 75: Armășelu, aproape de gol: îl ia la țintă din apropiere pe Lazar.
  • min. 63: GOL CSU CRAIOVA! Gustavo face scor de forfait din marginea careului mic.
  • min. 61: Filiași a cedat fizic și nu mai contează în meci.
  • min. 58: Andrei Ivan lovește bara în urma unui corner!
  • min. 55: Cîmpanu nu cadrează un șut de la distanță.
  • Universitatea Craiova conduce cu 2-0 la pauză.
  • min. 33: Șerban respinge senzațional „capul” lui Koljic! Filiași, în corzi.
  • min. 29: GOL CSU Craiova! Andrei Ivan majorează avantajul trupei lui Reghecampf cu o execuție superbă: „scăriță” de la 16 metri.
  • min. 24: GOL CSU Craiova! Koljic marchează, transversală-gol!, din centrarea lui Vătăjelu.
  • min. 14: Koljic reia cu capul direct pe portarul Șerban. CS Universitatea trece pe lângă 1-0.
  • min. 11: Șansă și pentru gazde. Deși se afla într-o poziție bună, Armășelu s-a precipitat și nu a găsit la timp un culoar de șut.
  • min. 8: Ocazie Craiova. Houri trimite o centrare bună în careu, dar Koljic nu ajunge la minge.
  • min. 1: A început partida.

CSO Filiași - CSU Craiova: echipele de start

CSO Filiași: Șerban – Calu, Dina, Tătaru, Dănescu – Rogoveanu, Vîlcică, Zanfir, Crețu – Armășelu – Bubuioc
Rezerve: Constantinescu, Popa, Șerban, Cioablă, Prunaru, Militaru, Boldu, Georgescu, Vulpe
Antrenor: Victor Naicu

Universitatea Craiova: Lazar – Căpățînă, Papp, Bălașa, Vătăjelu – Nistor, Al. Crețu – Cîmpanu, Houri, Ivan – Koljic
Rezerve: Pigliacelli, Constantin, Vlădoiu, Benga, Vînă, Baiaram, Gustavo, Markovic, Bană
Antrenor: Laurențiu Reghecampf