FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  FC BUZĂU - FC VOLUNTARI 0-1

FC Voluntari vrea să repete minunea din 2017: „Dacă tot am ajuns până aici...”

FC Voluntari s-a impus în „sfertul” cu FC Buzău, scor 1-0, și s-a calificat în semifinalele Cupei României. Liviu Ciobotariu, antrenorul ilfovenilor, visează la finală.

Articol de GSP - Publicat miercuri, 01 decembrie 2021 17:40 / Actualizat miercuri, 01 decembrie 2021 17:57

„Am ajuns aproape la 4 dimineața de la Botoșani, n-am avut timp să facem un antrenament. Dacă foloseam titularii, riscam să se accidenteze. Am aliniat o echipă formată din jucători care au jucat mai puțin, însă în care am încredere.

N-am făcut un joc spectaculos, însă victoria este foarte importantă. Dacă tot am ajuns până aici, ne dorim să jucăm și finala”, a spus Ciobi.

Chindia - Sepsi. Cum să NU vezi așa ceva?! Penalty evident refuzat de Colțescu în Cupa României: „Am fost făcut knockout!”
Chindia - Sepsi

Cristi Pustai, antrenor FC Buzău: „Eu nu odihnesc jucători”

„Am respectat competiția de la început. În general, echipele cu șansa a doua vin cu o dorință mai mare și joacă pentru că nu au ce pierde.

Am întâlnit o echipă care e pe locul 3 în Liga 1. Chiar dacă a menajat câțiva jucători, nu a fost ușor. La noi e greu când dispar 2-3 fotbaliști din echipă.

N-am odihnit jucători, ei se antrenează prin joc”, a spus și Pustai, antrenorul Buzăului.

FC Voluntari, în semifinalele Cupei României

Meci fără istoric la Buzău. FC Voluntari a reușit să treacă de locul 5 din Liga 2, chiar dacă ilfovenii și-au menajat câțiva dintre oamenii de bază: Tamaș, Ion Gheorghe, Rață.

O partidă cu puține situații importante de a marca a fost salvată de o fază fixă. Idan Golan l-a angajat pe Lorand Fulop în careu, mijlocașul Voluntariului l-a „culcat” pe Robert Zamfir, a înaintat și a fost faultat de Daniel Vîrtej. Penalty acordat de „centralul” Flueran în minutul 55.

De la 11 metri, Cosmin Achim l-a executat pe Relu Stoian, care nu a ghicit intenția fundașului central al oaspeților.

FC Buzău nu a fost capabilă de replică, iar trupa lui Cristian Pustai își ia rămas bun de la Cupă și se axează de-acum doar pe Liga 2, unde se bate la play-off-ul pentru promovare.

2017e anul în care FC Voluntari a câștigat Cupa României

Adrian Porumboiu spune cine trebuie să fie selecționer: „E singura variantă!”

Citește mai multe știri de actualitate:

Despărțire cu scandal! Patru străini dați afară de la FCU Craiova amenință cu procese la FIFA

Barcelona, ultimatum pentru Dembele! Ce i-a transmis clubul catalan jucătorului aflat pe final de contract

EXCLUSIV: Anunțul momentului pentru Gigi Becali » Fotbalistul se întoarce la FCSB: „Direct atacant îl bag!”