FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CHINDIA - SEPSI 1-2

VIDEO Chindia - Sepsi 1-2. Prima semifinalistă a Cupei României! Calificare oferită pe tavă: 3 goluri și o mare eroare de arbitraj la Ploiești

Sferturile de finală ale Cupei României ediția 2021-2022 au început azi, cu duelul Chindia Târgoviște - Sepsi Sf. Gheorghe 1-2

Articol de GSP - Publicat marti, 30 noiembrie 2021 22:22 / Actualizat marti, 30 noiembrie 2021 22:28

Sferturile de finală ale Cupei României au început azi, cu duelul Chindia - Sepsi 1-2. Trupa lui Bergodi e prima echipă calificată în semifinale, după un meci în care Sebastian Colțescu le-a refuzat un penalty evident gazdelor la 0-2.

• Partidele se dispută într-o manșă eliminatorie, pe terenul echipei din eșalonul inferior sau al celei mai slab clasate
  • Excepție va face meciul Craiovei, care se joacă pe „Oblemenco”

Sepsi a dominat autoritar prima repriză de pe „Ilie Oană”, însă a marcat numai datorită greșelilor majore comise de elevii lui Emil Săndoi.

Sepsi a deschis scorul în minutul 35. Tiberiu Căpuşă a încercat să „anuleze” centrarea lui Aganovic și Luckassen, dar nu a făcut altceva decât să respingă mingea în propria poartă. O „execuție” precisă, din alunecare, fix la bara lăsată descoperită de Moldovan.

Sepsi a majorat avantajul înainte de pauză (minutul 41), grație unei pase decisive venite de la Răzvan Matiș. Tânărul mijlocaș al Chindiei, 20 de ani, a pasat din prima înapoi, însă a greșit direcția. Balonul a ajuns la Bărbuț, care a rămas singur cu goalkeeperul advers și nu a iertat.

Chindia - Sepsi. Erori uriașe în primul „sfert” din Cupa României » Două goluri oferite „pe tavă”
Chindia - Sepsi

Scorul putea căpăta proporții, doar că Paul Iacob a respins de pe linia porții centrarea-șutată a lui Aganaovic, iar Luckassen nu a cadrat o execuție din interiorul careului.

Repriza secundă, mai săracă în faze de poartă, a fost animată de golul reușit de Daniel Popa în minutul 72. Neguț i-a pasat în fața porții „vârfului” gazdelor, care l-a „judecat” pe Niczuly cu un șut în contre-pied.

În continuare, Chindia a presat, doar că s-a lovit de blocul defensiv asamblat de oamenii lui Bergodi.

Penalty neacordat Chindiei

În minutul 58, la 2-0 pentru oaspeți, târgoviștenii trebuiau să primească o lovitură de la 11 metri. La un corner al Chindiei, Branislav Ninaj l-a avut în marcaj pe Paul Iacob. Ninaj a respins mingea cu capul, dar l-a izbit violent cu brațul în plină figură pe stoperul dâmbovițenilor!

FINAL. Chindia – Sepsi 1-2

• Final de meci.
    min. 72: GOL CHINDIA! Daniel Popa reduce din ecart, după o combinație superbă cu Neguț.
  • min. 58: Ninaj îl lovește cu cotul în plină figură pe Iacob, dar „centralul” Colțescu nu acordă penalty Chindiei. Greșeală gravă de arbitraj.
  • min. 52: Ocazie Chindia. Trasorul lui Jipa de la 25 de metri trece peste poartă
  • min. 46: Start în partea secundă.
  • Pauză la Ploiești.
  • min. 41: GOL SEPSI! Matiș greșește o pasă înapoi, iar Bărbuț îl execută pe Moldovan dintr-o situație de unu contra unu.
  • min. 35: AUTOGOL! Căpușă își introduce mingea în propria poartă, în încercarea de a evita ca pasa lui Aganovic să ajungă la Luckassen.
  • min. 33: Încă o ocazie pentru Sepsi. Moldovan respinge în corner șutul de la distanță, periculos, semnat de Aganovic.
  • min. 21: Sepsi pune presiune! La un corner, Luckassen rămâne liber în centrul careului, însă finalizează extrem de modest, peste.
  • min. 20: Șansă mare a lui Sepsi! Paul Iacob respinge de pe linia porții execuția lui Golofca, a cărui centrare ar fi intrat în poartă.
  • min. 15: Start echilibrat de meci. Cele două echipe se tatonează, nicio ocazie clară până acum.
  • min. 1: A început meciul.

ECHIPELE DE START

Chindia: Moldovan – Roumpoulakou, Căpușă, Iacob, Corbu – Kocic, Matiș, Suciu, Neguț – Stoian, Popa
Rezerve: Căbuz, Șerban, Celea, Jipa, Șerban, Dulca, Atanase, Popadiuc, Martac
Antrenor: Emil Săndoi

Sepsi: Niczuly – Ispas, Mitrea, Ninaj, Dimitrov – Aganovic, Bărbuț, Gonzales, Fofana – Golofca, Luckassen
Rezerve: Began, Chunchukov, Tincu, Ștefănescu, Achahbar, Ashkovski, Păun, Tamaș, De Sousa
Antrenor: Cristiano Bergodi

Stadion: Ilie Oană (Ploieşti)
Arbitru: Colţescu Sebastian (Craiova) / A1: Mitruţi Daniel (Craiova), A2: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel)

CSU Craiova joacă acasă

CS Universitatea Craiova, deținătoarea trofeului și principala favorită, a avut noroc la tragerea la sorți și o va întâlni în „sferturi” pe ACSO Filiași, revelația acestei ediții de Cupa României. Pentru ca meciul să se poată disputa în nocturnă, oficialii formației de Liga 3 au fost de acord ca meciul să aibă loc pe stadionul „Ion Oblemenco”.

Chindia și Sepsi sunt singurele formații din primul eșalon care se vor întâlni în această fază a competiției. În rest, FC Argeș și FC Voluntari au de înfruntat trupe din Liga 2 pentru a ajunge în semifinale, anume Politehnica Timișoara, respectiv FC Buzău.