FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  DINAMO - FCU CRAIOVA 1-1

Cum a scăpat Gurău de eliminare? Decizie controversată a lui Feșnic în Dinamo - FCU Craiova

Gurău l-a lovit pe Abdallah violent, în zona șoldului +7   FOTO
Gurău l-a lovit pe Abdallah violent, în zona șoldului

Articol de - Publicat marti, 26 septembrie 2023 21:43 / Actualizat marti, 26 septembrie 2023 23:19

În minutul 35 al partidei Dinamo - FCU Craiova 1-1, din grupele Cupei României Betano, la 1-0 pentru „câini”, Abdallah a scăpat singur spre poarta craiovenilor, a dat mingea pe lângă portarul Ionuț Gurău ieșit în întâmpinare în afara careului, însă olteanul l-a izbit violent, cu piciorul foarte sus, în zona abdomenului.

„Centralul” Feșnic i-a arătat direct cartonașul roșu goalkeeper-ului alb-albaștrilor. Asistentul Valentin Avram semnalizase deja ofsaid, astfel că arbitrul a penalizat duritatea faultului, nu faptul că portarul s-ar fi aflat în poziție de ultim apărător.

Dinamo - FCU Craiova 1-1 » „Câini” mai roșii. Băieții lui Burcă au făcut cea mai bună repriză de la revenirea în elită, însă a fost doar egal pe Arena Națională
Dinamo - FCU Craiova 1-1

Cum a scăpat Gurău de eliminare?

Au fost câteva minute bune în care faza s-a analizat. Ofsaidul a fost confirmat, însă Feșnic, chiar dacă nu s-a dus la monitor să revadă intrarea brutală a lui Gurău, a anulat cartonașul roșu și a dictat doar „galben”.

+3 FOTO

Reluările oferite de televiziuni arată că, pe fondul durității intrării lui Gurău, s-ar fi impus mai degrabă cartonașul roșu în acest caz.

Dinamo - FCU Craiova: Gurău îl oprește violent pe Abdallah și încasează cartonașul roșu, dar VAR intervine și întoarce decizia de pe teren

FOTO Farul începe cu o înfrângere aventura din Cupa României Betano, obiectivul principal al lui Hagi » Rezervele „marinarilor”, lamentabile la Voluntari

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni