FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  „OPTIMI”

De 4 decenii nu s-a mai întâmplat așa ceva în Cupa României! Date spectaculoase

„Optimile” Cupei României au produs o serie de surprize, 4 echipe din eșalonul secund reușind să acceadă în sferturile de finală ale competiției.

Articol de GSP - Publicat joi, 11 februarie 2021 21:07 / Actualizat joi, 11 februarie 2021 21:23

Statisticianul Gazetei Sporturilor, Liviu Manolache, a descoperit că o asemenea situație, în care 4 formații din ligile inferioare au acces în „sferturi”, nu s-a mai întâlnit în Cupă de aproape patru decenii! Mai exact, de 39 de ani.

Formațiile din Liga 2 calificate în „sferturile” Cupei României, ediția 2020/21: Dunărea Călărași, Petrolul, U Cluj și Viitorul Pandurii Tg. Jiu.

În ediția 1981/82, în „sferturi” ajungeau FC Baia Mare (Divizia B), Gloria Bistrița (Divizia B), Minerul Certej (Divizia C) și Rapid (Divizia B). Gloria și Baia Mare au trecut și în semifinale, iar maramureșenii au jucat chiar finala, pierdută în fața lui Dinamo.

Programul „optimilor” Cupei României

Marți, 9 februarie

• Dunărea Călărași – Turris 3-0 (neprezentare)

Citește mai multe știri din Cupa României:

Penalty după câteva secunde în Botoșani - Craiova! Bîrsan le-a refuzat eronat o lovitură de pedeapsă gazdelor

Astra e în sferturile Cupei României! A întors în repriza a doua meciul cu ASU Poli Timișoara