FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  SEMIFINALE

Dinamo, ironizată după ce s-au tras semifinalele Cupei: „Ce noroc pe Astra! Va juca finala”

Astra a câștigat ultimul meci direct cu Dinamo, 2-0 la Giurgiu +43   FOTO
Astra a câștigat ultimul meci direct cu Dinamo, 2-0 la Giurgiu

Articol de GSP - Publicat marti, 16 martie 2021 11:44 / Actualizat marti, 16 martie 2021 11:54

Valeriu Răchită (50 de ani), fostul fundaș al Stelei, a ironizat-o pe Dinamo după ce semifinalele Cupei României au fost stabilite. „Câinii roșii” o vor întâlni pe Astra Giurgiu în penultimul act al competiției.

Probabil că toate celelalte 3 echipe doreau să pice cu Dinamo. Uite că Astra a fost norocoasă. Vom vedea dacă Astra se va califica, dar din punctul meu de vedere, finala va fi Universitatea Craiova - Astra, două echipe care vor face un meci frumos. Dar Cupa este competiția surprizelor, ne putem aștepta la orice”, a declarat „Vivi” la Pro X.

Astra, mai bună în duelurile cu Dinamo în acest sezon

Dinamo și Astra s-au întâlnit ultima dată pe 21 februarie, în Liga 1. Giurgiuvenii au câștigat cu 2-0 pe teren propriu, prin golurile lui Valentin Gheorghe și Albert Stahl. În turul campionatului, la București, Dinamo și Astra au remizat, scor 1-1.

Dintre echipele rămase în cursa pentru trofeu, Dinamo are cele mai multe triumfuri în Cupă, 13, ultimul fiind consemnat în 2012. Astra a câștigat o dată competiția, în 2014.

VIDEO. DDB, datoare la firmele lui Negoiță: „900.000 de euro pe mâncare, cazare, prestări servicii”

Citește mai multe știri despre Cupa României:

Flavius Stoican i-a pus gând rău Craiovei înainte de semifinalele Cupei: „Voinicii mei au planuri mari!”

Eugen Neagoe, față în față din nou cu fosta echipă: „Să nu ne luăm după situația de acum de la Dinamo”