FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  DINAMO - FCSB

Dinamo - FCSB 1-0 » „Câinii roșii” își elimină marea rivală din Cupă!

Dinamo - FCSB - Cupa României - LIVE pe GSP.ro +36   FOTO
Dinamo - FCSB - Cupa României - LIVE pe GSP.ro

Articol de , - Publicat miercuri, 10 februarie 2021 00:16 / Actualizat miercuri, 10 februarie 2021 22:30

Dinamo a câștigat derby-ul cu FCSB, scor 1-0, și s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României.

Dinamo a pus „dulăii” pe echipa experimentală a rivalei din start, însă nu le-a ascuțit și colții celor din ofensivă. Bine, la unii nici nu prea ai ce ascuți. Acuzați că umblă cu punguțe galbene miraculoase, elevii lui Toni Petrea au fost dopați cu tupeu în prima parte a derby-ului, astfel că valorile s-au echilibrat. Cu toate că fotbaliștii ce nu au prins primul 11 erau cu mult mai înfiorători pentru adversar decât cei din iarbă.

Ce nu te omoară, te face mai puternic

Cu Fabbrini desenând frumos, dar parcă pentru iubita lui fiică Vittoria, cu Anton care nu a reușit să-l domine pe Perianu, ba din contră, cu Sorescu care a avut o repriză thriller cu junele curajos și talentat Niță (17 ani), cu Magaye cu gândul la jacuzzi și cu Nepomuceno când bun, când dovedind că vine de la „județeana” din Anglia, Dinamo și-a făcut nervi că rămâne doar cu posesia fără a ști cum să deschidă poarta lui Vlad.

Probabil, cu „Armada” spaniolă - măcar cu Borja Valle și cu Camara în primul 11 - „câinii” și-ar fi înfipt colții în sângele proaspăt al FCSB. După ce le-a lăsat o vreme mingea adversarilor, băieții lui Becali și Petrea au trecut la butoane. Mult mai rapizi, albii au avut câteva raiduri ce i-au făcut pe suporterii lui Dinamo să înjure pe net. Oaidă (33), avansat dar cu o reluare de „fără fracvență” în fotbal, a irosit o ocazie uriașă, după o cursă inteligentă a lui Niță.

Adam Nemec, vână de atacant

După pauză, staff-ul multiplu al lui FCSB a ordonat intrarea starurilor pe teren, dar și Dinamo a realizat că nu mai poate trăi doar din programul DDB și trebuie să dea drumul la „câini”. Morsay, la debut, a fost un semnal. O idee. Săracul de el, după ce și-a făcut bine mingea, dar a fost blocat de Vlad, se mai întâmplă!, reluarea din unghi, paralel cu linia porții, îl dezonorează. A ieșit pe scenă Nemec.

A trecut de la vorbe - pasă splendidă pentru Morsay la acea fază din minutul 50, după ce a mai avut el însuși un șut blocat de Nedelcu - la fapte. Parteneriatul cu Anton a produs golul descătușării „câinilor”, care au arătat că pot fi și eficienți, nu doar să latre la lună. Nemec (52) s-a descotorosit de Panțîru și-a reluat ca un vârf veritabil în vremurile bune.

+32 FOTO

În cinstea sold out-urilor pe linie

Spectrul primei înfrângeri, după un an fără 4 zile de la precedenta în Derby de România, după 4 victorii consecutive contra lui Dinamo, dintre care trei fără să primească gol, i-a înrăit pe cei de la FCSB. Dar nu i-a luminat și la minte. Tănase s-a lăudat prea mult, Vukusici era să iasă cu mingea în margine, Coman a fost plictisit, iar Darius Olaru l-a întins bine pe Eșanu, de parcă era vorbit cu el să-l țină titular în detrimentul lui Kongshavn.

„Câinii” au tras cu dinții de această victorie de palmares, de calificare mai departe. Nu a fost un succes strălucitor, dar extrem de importantă pentru spiritul Dinamo. Dovedind că biletele virtuale care se vând ca pâinea caldă pe internet nu sunt o risipă de energie.

Dinamo - FCSB, desfășurare liveTEXT

FINAL DE MECI! DINAMO MERGE ÎN „SFERTURI”

• min. 90+1: Cartonaș galben pentru Ante Puljic, care îl faultează pe Florin Tănase la marginea careului.
  • min. 89: Încă o schimbare la Dinamo. Gevaro Nepomuceno iese, Andreas Mihaiu intră.
  • min. 85: Mihai Eșanu își salvează echipa la șutul lui Darius Olaru! Portarul gazdelor respinge în corner un șut în forță.
  • min. 81: Cartonaș galben pentru Florin Tănase, din cauza protestelor.
  • min. 80: Schimbare la Dinamo. Vlad Achim îi la locul lui Alexandru Răuță.
  • min. 77: Răzvan Oaidă șutează puternic, din întoarcere, dar Eșanu apără fără probleme.
  • min. 75: Ante Vukusic a centrat, iar Florinel Coman a reluat cu capul, dar a făcut-o slab, iar fundașii lui Dinamo au înlăturat pericolul.
  • min. 71: Florinel Coman prinde cadrul porții cu o lovitură liberă de la distanță, dar Eșanu oprește balonul fără emoții.
  • min. 69: Intră Janusz Gol la Dinamo, iese Paul Anton.
  • min. 65: Ultima schimbare la FCSB. Iese Dragoș Nedelcu, intră atacantul Ante Vukusic.
  • min. 58: A patra schimbare la FCSB. Iese Adrian Niță, intră Ovidiu Popescu.
  • min. 55: GOOOOOOL DINAMO! Adam Nemec reia cu capul după o lovitură liberă executată de Paul Anton, iar Andrei Vlad nu reușește să respingă mingea.
  • min. 53: Darius Olaru șutează de la marginea careului, dar execuția sa este moale. Mihai Eșanu reține fără probleme.
  • min. 50: Dublă-ocazie imensă pentru Dinamo! Intrat la pauză, Jonathan Morsay a șutat în Andrei Vlad, iar apoi paralel cu poarta, dintr-un unghi închis.
  • min. 48: Șutul lui Adam Nemec este deviat de Dragoș Nedelcu peste poartă.
  • min. 47: Jonathan Morsay este avertizat la rândul său după ce l-a călcat pe Adrian Niță.
  • min. 46: Deian Sorescu vede cartonașul galben după ce l-a ținut pe Florinel Coman.
  • min. 46: Patru schimbări la pauză. La Dinamo intră nou-venitul Jonathan Morsay, care îi ia locul lui Magaye Gueye, iar la FCSB intră Florin Tănase, Darius Olaru și Florinel Coman în locul lui Alexandru Buziuc, Adrian Șut și Ionuț Vînă.

A început a doua parte!

Pauză în „Ștefan cel Mare”. Dinamo a dominat prima repriză, dar cea mai mare ocazie le-a aparținut oaspeților, prin Răzvan Oaidă.

• min. 45: Adrian Șut primește cartonaș galben după o ținere la Diego Fabbrini.
  • min. 44: Oaspeții solicită penalty după un duel între Gevaro Nepomuceno și Adrian Niță, dar Ovidiu Hațegan lasă meciul să curgă.
  • min. 37: Gevaro Nepomuceno vede cartonașul galben pentru o intrare dură la Denis Haruț.
  • min. 33: Cea mai mare ocazie a meciului este ratată de FCSB. Răzvan Oaidă șutează mult peste poartă din doar 10 metri, după ce a fost servit ideal de Niță!
  • min. 32: Șut periculos al lui Nepomuceno. Vlad are noroc, mingea trece puțin pe lângă.
  • min. 29: O nouă ocazie pentru FCSB, una dintre puținele din acest meci. Răzvan Oaidă șutează mult pe lângă, dintr-un unghi închis.
  • min. 24: Dinamo continuă să își domine adversara, iar ocaziile curg la poarta lui Andrei Vlad. Portarul lui FCSB a reținut un nou șut, de data aceasta al lui Gevaro Nepomuceno.
  • min. 22: Adam Nemec reia cu capul o centrare a lui Deian Sorescu, dar Andrei Vlad reține din plonjon.
  • min. 18: Diego Fabbrini trimite mult peste poartă după o piruetă elegantă la marginea careului.
  • min. 17: Mihai Eșanu reține cu siguranță șutul de la distanță al lui Răzvan Oaidă.
  • min. 8: Deian Sorescu trimite pe lângă poartă cu o lovitură de cap puternică.
  • min. 5: Prima ocazie a meciului îi aparține lui Dinamo. Șutul lui Paul Anton din lovitură liberă întâlnește zidul oaspeților.

A început meciul!

Dinamo - FCSB, echipe de start:

DINAMO: Eșanu - Sorescu, Puljic, Ehmann, St. Filip - Nepomuceno, Răuță, Anton, Fabbrini - Gueye, Nemec
REZERVE: Kongshavn, A. Radu, Morsay, Grigore, Bejan, Bani, Gol, Achim, Mihaiu
ABSENT: Blejdea (accidentat)
ANTRENOR: Ionel Gane

FCSB: A. Vlad - Crețu, Haruț, Nedelcu, Panțîru - Șut, Vînă, Perianu - A. Niță, Buziuc, Oaidă
REZERVE: Udrea, Miron, Coman, Vukusic, Fl. Tănase, Șerban, Ov. Popescu, Olaru, Pantea
ABSENT: L. Filip (accidentat)
ANTRENOR: Anton Petrea

Stadion: „Dinamo”
Arbitru: Ovidiu Hațegan / A1: Octavian Șovre; A2: Vladimir Urzică

Programul „optimilor” Cupei României

Marți, 9 februarie

• Dunărea Călărași – Turris 3-0 (neprezentare)

Reguli pentru optimile de finală din Cupa României:

• Partidele se vor disputa în sistem eliminatoriu, într-o singură manșă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent.
  • În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri şi, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.
  • Avertismentele (cartonașele galbene) primite de jucători până la etapa 16-imilor nu vor fi preluate în fazele superioare ale acestei competiții, astfel că începând cu acestea, cluburile vor tine o nouă evidență a (avertismentelor) cartonașelor galbene. Avertismentele (cartonaşele galbene) aplicate jucătorilor în jocurile disputate anterior fazei şaisprezecimilor de finală se anulează. Începând cu faza șaisprezecimilor de finală, un jucător care acumulează 2 (două) cartonaşe galbene, în meciuri diferite, va fi sancţionat cu suspendarea pentru un joc, următorul din cadrul Cupei României.
  • În cazul în care un jucător va acumula două cartonaşe galbene (câte unul în fiecare dintre cele două meciuri, respectiv din 16-imi şi 8-imi), acesta nu va avea drept de joc în meciul din faza sferturilor de finală. În cazul în care un jucător va primi doar un singur cartonaş galben în cele 2 meciuri mai sus menţionate, acesta va fi anulat, urmând să fie ţinută o evidenţă nouă începând cu faza sferturilor de finală.
  • Executarea suspendării pentru cartonaşele roşii primite de jucători / antrenori în jocurile Cupei României, indiferent de faza a competiţiei se face în primul joc oficial disputat de oricare dintre echipele clubului, indiferent de competiţie. În caz de litigiu, competenţa soluţionării aparţine Comisiei de Disciplină şi Etică a FRF.
  • În cazul în care jocurile din Cupa României urmează să fie televizate în direct şi sunt programate în nocturnă, iar clubul organizator nu dispune de un stadion dotat cu instalație de iluminat, jocul se va programa pe un stadion din localitatea cea mai apropiată, care îndeplineşte condițiile regulamentare necesare disputării jocului şi televizării.

Citește mai multe știri despre Dinamo - FCSB:

Dinamo vrea bani de la FCSB » Gigi Becali răspunde după ce „câinii” l-au „amenințat” cu factura

Dănciulescu vrea răzbunare la Dinamo - FCSB: „Trebuia mers până la TAS, am fi câștigat” » Mesaj și pentru DDB + atac la Cortacero