FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  DINAMO - STEAUA, AZI, ORA 20:30, ÎN DIRECT PE PROTV, LIVETEXT PE GSP.RO

Dinamo nu luptă numai pentru "Remontada"! » Trupa lui Flavius Stoican are cuţitul la os: se îndreaptă spre recordul negru din anii '90!

Articol de - Publicat joi, 17 aprilie 2014 00:00 / Actualizat joi, 17 aprilie 2014 14:19

Dinamo şi Steaua se întîlnesc în această seară, în returul semifinalei de Cupa României, de la ora 20:30, în direct la Pro TV şi liveTEXT pe GSP.RO. Roş-albii nu joacă numai pentru a accede în finală, ci şi ca să întrerupă o serie neagră în faţa rivalilor de moarte

Steaua este neînvinsă în Derby de România de o perioadă bună de timp, iar seria poate să continue şi în această seară, în returul semifinalei de Cupă. Din 25.04.2011, atunci cînd dinamovistul Gabriel Torje marca în Ghencea singurul gol al unei partidei de campionat, Steaua nu a mai simţit amărăciunea insuccesului. De atunci, 8 partide s-au mai disputat între cele mai mari rivale din fotbalul românesc, 7 încheindu-se cu victoria roş-albaştrilor şi o remiză.

Recordul de invincibilitate îl are Steaua şi a fost oprit de Dinu
Cea mai lungă serie de învincibilitate în Derby aparţine Stelei şi s-a înregistrat între 19.04.1992 (Steaua-Dinamo 1-1 în campionat) şi 24.10.1999 (Steaua-Dinamo 1-1, campionat). În tot acest timp, s-au disputat 19 partide 11 încheiate cu victorie "roş-albaştrilor" şi 8 la egalitate. De altfel, au fost şi 3 meciuri de Cupă, toate câştigate de gruparea din Ghencea.

Seria a fost oprită pe 22.04.2000, atunci cînd Dinamo, condusă de Cornel Dinu, a învins Steaua lui Victor Piţurcă cu 3-2 în campionat (Florentin Petre, Lupescu, Mihalcea / Ciocoiu, Dănciulescu), succesul fiind cu atît mai mare cu cît a consemnat şi cîştigarea titlului de către dinamovişti, cu 4 etape înainte de final.

Suporterii Stelei i-au ironizat atunci pe rivalii din "Ştefan cel Mare" arătîndu-le acestora supremaţia "roş-albaştrilor" din anii 90: "1991 - amintirile vă chinuiesc" şi "un titlu luat prin blaturi nu şterge o ruşine de 9 ani".

Victoria din tur a readus-o pe Steaua în avantaj în faţa dinamoviştilor după 9 ani, palmaresul general fiind următorul: 55 victorii "roş-albaştrii" - 46 remize - 54 victorii "alb-roşii".

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”