FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  DUNĂREA - DINAMO 1-3

Cum justifică Jerry Gane începutul groaznic de meci: „Am o explicație”

Jerry Gane, 49 de ani, antrenorul lui Dinamo, a tras concluziile după meciul câștigat la Dunărea Călărași, scor 3-1, în „sferturile” Cupei României. +17   FOTO

Articol de GSP - Publicat joi, 04 martie 2021 22:04 / Actualizat joi, 04 martie 2021 22:47

Cronica meciului Dunărea Călărași - Dinamo 1-3, AICI

• CS Universitatea Craiova, Viitorul Pandurii Tg. Jiu, Astra și Dinamo sunt semifinalistele din Cupă, ediția 2020/21

Jerry Gane, după Dunărea Călărași - Dinamo 1-3: „Vrem Cupa!”

„Sunt bucuros pentru calificare, aveam nevoie de victorie. Acest succes ne va aduce mai multă încredere pentru următoarele partide. Cupa este un obiectiv, suntem în semifinale și ne dorim foarte mult să câștigăm acest trofeu.

Va fi o dublă manșă în semifinale, astfel că șansele sunt mai mari în această fază. Nu am început extraordinar, pentru că nu e ușor să vii după câteva înfrângeri la rând, aceasta e explicația. Important e că ne-am revenit”, a declarat Gane la TV Telekom Sport.

Știam că Mario Nicolae se ocupă de acest amical cu Dinamo Kiev. Mă bucur enorm pentru că vom avea acest meci de gală. Îi mulțumim lui Mircea Lucescu pentru că a acceptat
Jerry Gane, antrenor Dinamo

Legat de gluma nefericită a celor doi copii, Crețu și Mihaiu, m-a deranjat momentul pe care l-au ales, pentru că noi tocmai pierdusem cu Astra. Dar și-au cerut scuze și totul s-a rezolvat

Mă bucur că ne-am calificat, am venit cu gândul acesta. Mă bucur că am avut poziţii de şut, îmi place să trag de la distanţă. Mereu când am ocazia, încerc să trag la poartă. La al doilea gol am avut puţină şansă.

E un obiectiv Cupa. Acum cu atât mai mult, dată fiind poziţia din campionat. Au rămas în Cupă numai echipe bune. Avem obiectivul de a ajunge în finală
Paul Anton, mijlocaș Dinamo

3 meciuri oficialefără gol marcat bifaseră dinamoviștii până la prima reușită a lui Anton, de la un alt gol în Cupa României, Nemec cu FCSB (1-0), din centrarea optarului roș-albilor

7 goluriau marcat „câinii" în acest sezon de Cupa României: 3-0 cu Viitorul, 1-0 cu FCSB și 3-1 cu Dunărea

+13 FOTO

George Cosac, despre stadionul din „Ștefan cel Mare”: „Există un dosar pe rol. Nu mai e mult până rezolvăm”

Citește mai multe știri din Cupa României:

Continuă scandalul din Cupa României! Sugerează că a arbitrat la comanda patronului: „Priviți imaginile. E ca și cum arbitrul ar fi avut o altă Sarcină”

A marcat după un an și se gândește la naționala de tineret: „Sunt o speranță, dar trebuie să demonstrez”