FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  SEPSI - U CLUJ

FOTO Fază controversată în finala Cupei României » Sepsi a cerut gol, Cătălin Popa și Istvan Kovacs n-au fost de acord

Articol de - Publicat miercuri, 24 mai 2023 22:01 / Actualizat miercuri, 24 mai 2023 22:11

Sepsi Sf. Gheorghe s-a considerat nedreptățită în minutul 52 al finalei Cupei României contra lui U Cluj. Lovitura de cap a lui Pavol Safranko a fost oprită în preajma liniei porții de portarul Andrei Gorcea.

În minutul 52, Safranko și-a dominat adversarii în jocul aerian și a reluat cu capul, din interiorul careului de 6 metri. Mingea s-a dus pe direcția lui Gorcea.

FOTO. Fază controversată în finala Sepsi - U Cluj

+9 FOTO

Portarul lui U Cluj a blocat cu mâna stângă, apoi balonul a căzut foarte aproape de linia porții. „Centralul” Cătălin Popa a considerat că mingea nu a trecut cu întreaga circumferință și a lăsat jocul să meargă, în ciuda protestelor vehemente din tabăra covăsnenilor.

Faza a fost analizată și în camera VAR, acolo unde oficial este Istvan Kovacs. Niciuna dintre reluările prezentate de televiziuni nu au putut lămuri cu exactitate controversa.

Sistemul VAR nu ajută în acest gen de acțiuni. Goal-line technology ar fi edificat totul, dar pentru moment nu este în vigoare în fotbalul românesc, din cauza prețului mult prea mare.

VIDEO. Spectacol pirotehnic impresionant pus în scenă de galeria lui U Cluj

Laszlo Dioszegi, tranșant înaintea finalei Cupei: „Ei luptă pentru România? Atunci le dau și eu un răspuns”