FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  GLORIA BUZĂU - UTA 1-3

UTA s-a impus clar în fața Gloriei Buzău » „Dublă” Keșeru

UTA a învins-o pe Gloria Buzău, scor 3-1, în runda cu numărul doi a fazelor grupelor Cupei României Betano.

Articol de GSP - Publicat miercuri, 09 noiembrie 2022 13:50 / Actualizat miercuri, 09 noiembrie 2022 16:35

Keșeru a început ca titular al doilea meci de la revenirea lui Laszlo Balint și a marcat chiar în primul minut, fostul atacant de la FCSB fiind servit excelent în careu de Jobello.

Gazdele au egalat - „cap” Lopez - dar n-au avut forța să le țină piept arădenilor până la capăt. Același Keșeru a readus-o în avantaj pe UTA, reluare simplă, din apropiere, urmând ca Jobello să închidă tabela, pe final, din penalty.

Din minutul 77, UTA a jucat în inferioritate numerică. Erion Hoxhallari a fost eliminat după un fault comis asupra lui Lazăr.

• Fiecare echipă va evolua în doar 3 meciuri, astfel că nu toate formațiile dintr-o grupă se vor întâlni în meci direct;
  • Echipa mai slab clasată în sezonul trecut evoluează pe teren propriu.

FINAL. Gloria Buzău - UTA 1-3

Florin Răducioiu, aspru cu o echipă din Liga 1: „Nu mai înțeleg nimic. Va fi greu să se salveze”
Petrolul - UTA 2-1

Gloria Buzău - UTA. Echipele de start

Gloria Buzău: Boison - Pîrvulescu, Vîrtej, Marku, Uțiu - Lopez, Honciu, Al. Munteanu, Matiș - Al. Manea, Neicuțescu
Antrenor: Adrian Mihalcea

UTA: Balauru - Dobrescu, Erico, Benga, Hoxhallari - Matei, Batha - Pop, Ubbink, Jobello - Keșeru
Antrenor: Laszlo Balint

Arbitru: Sorin Vadana (Cluj-Napoca) / A1: Suciu George (Câmpia Turzii) / A2: Cosmin Vătămanu (București)
Stadion: Gloria (Buzău)

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”