FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CS MIOVENI - FC BOTOȘANI

VIDEO Calculele se complică pentru FCSB » Mioveni o învinge pe Botoșani și e cu un pas în sferturile Cupei! Clasamentul ACUM

Articol de GSP - Publicat marti, 08 noiembrie 2022 17:40 / Actualizat miercuri, 09 noiembrie 2022 07:12

CS Mioveni a învins-o pe FC Botoșani, scor 1-0, și are punctaj maxim după primele două runde din grupa B a Cupei României.

Vezi AICI toate rezultatele și programul din etapa a 2-a din Cupa României

La fel ca FCSB-ul, cu Pintilii interimar, CS Mioveni se mișcă bine fără antrenor. Marius Stoica, omul responsabil de echipă după despărțirea de Flavius Stoican, a fost aproape să încurce liderul Farul runda trecută, iar acum a obținut o victorie importantă în Cupa României.

Gazdele au fost mai periculoase pe durata întregii parte. Superioritatea a fost fructificată în minutul 83, când Junior Kabananga a finalizat cu latul, din 6 metri, un contraatac-școală.

Calculele se complică în grupa B

CS Mioveni strânge 6 puncte în primele două runde ale grupei B din Cupa României și complică socotelile. Cu o remiză în ultima rundă, acasă, contra celor de la UTA, argeșenii se califică în „sferturi”.

FCSB, UTA și FC Botoșani, considerate favorite la startul actualei faze din Cupă, ar trebui să se lupte pentru ultima poziție de „sferturi” cu divizionarele secunde Oțelul și Gloria Buzău.

• Fiecare echipă va evolua în doar 3 meciuri, astfel că nu toate formațiile dintr-o grupă se vor întâlni în meci direct;
  • Echipa mai slab clasată în sezonul trecut evoluează pe teren propriu.

• CS Mioveni - FC Botoșani 1-0
  • Gloria Buzău - UTA (miercuri, 9 noiembrie, ora 14:00)
  • Oțelul - FCSB (joi, 10 noiembrie, ora 21:00)

Etapa III (7 decembrie):

• FC Botoșani - FCSB
  • CS Mioveni - UTA
  • Oțelul - Gloria Buzău

FINAL » CS Mioveni - FC Botoșani 1-0

• S-a terminat partida!
  • min. 82, gol Mioveni, 1-0: Kabananga finalizează un contraatac superb al gazdelor.
  • min. 63: Burnea ratează o șansă importantă, lat peste poartă din 6 metri.
    A început repriza secundă!
  • min: 45: Pauză
  • min. 25: Pop trage bine de la 12 metri, dar mingea este deviată de Dican peste poarta celor de la FC Botoșani
  • min. 10: Început calm de partidă. Niciuna dintre echipe nu a avut vreo ocazie
  • min. 1: A început meciul

Echipele de start:

CS Mioveni: I. Popescu - Rădescu, Garutti, Iacob, Burnea, Trif - Panait, Pop, Coșereanu - Carnat, Krasniqi
Rezerve: Sima, Șerbănică, Balaur, Ene, Dumitru, Burlacu, Kabananga, Dat,Oancea
Antrenor: Marius Stoica

FC Botoșani: Ureche - Patache, Dican, Sadiku, Dragu - Mussis, Ivanov, Sharaf - Petkovski, Camara, Pinson
Rezerve: Pap, David, Șeroni, Obedeanu, Santos, Perianu Zabou, Sno, Țigănașu
Antrenor: Mihai Teja

Stadion: Orășenesc (Mioveni)
Arbitru: Iulian Dima / Asistenți: Sebastian Gheorghe, Vlad Bârleanu
VAR: Radu Petrescu, Cristina Trandafir

Cum se joacă un meci în județeana din Călărași? De la baros la fotbal, cu o vizită prin cimitir! „Sunteți nebuni? Îi luăm tare, îi punem pe calea ferată!”