FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  GRUPA D

VIDEO Încă o rușine pentru Rădoi: CS Universitatea Craiova, eliminată din Cupa României » Cine s-a calificat din grupa D + Mihai Iosif a făcut scorul acestei fazei

Articol de GSP - Publicat miercuri, 07 decembrie 2022 19:21 / Actualizat miercuri, 07 decembrie 2022 19:21

FC Hermannstadt a învins-o pe Chindia, scor 4-1, și a câștigat grupa D din Cupa României Betano. FC Argeș a întors scorul împotriva lui CS Universitatea Craiova, scor 2-1, și s-a calificat în „sferturi”. Minaur Baia Mare a făcut scorul acestei faze, 6-0 la Zlatna, cu Ocna Mureș.

• FC Hermannstadt va juca în „sferturi” contra ocupantei locului secund din grupa C. FC Argeș va înfrunta câștigătoarea grupei C.
  • Grupa A: Sepsi și FCU Craiova au obținut ieri calificarea în „sferturi”
  • Grupa C: Meciurile decisive au loc astăzi, de la ora 20:00, liveTEXT AICI
  • Grupa B: Partidele decisive sunt programate joi, de la ora 20:00

Clasamentul final al grupei D din Cupa României:

EchipăGolaverajPuncte
1. Hermannstadt7-56
2. FC Argeș3-25
3. Minaur8-34

• Televizat pe Orange Sport 1, Digi Sport 1 și Prima Sport 1
  • min. 69, gol FC Argeș: Tofan trage tare, în vinclu, iar FC Argeș este calificată în acest moment!
  • min. 65, gol FC Argeș: Betrand marchează cu un șut puternic din interiorul careului. Piteștenii revin în cărțile calificării!
  • min. 55, gol CS Universitatea Craiova: Screciu înscrie cu o lovitură de cap.
  • min. 53: Ocazii în lanț irosite de CS Universitatea Craiova. Nici Ivan, nici Mitrea nu cadrează execuțiile.
  • min. 18: Baiaram părăsește terenul șchipătând.

Mirel Rădoi a făcut pace cu „exilații” Andrei Ivan și Ivan Markovic. Cei doi au fost titulari în atac, dar nu au convins. Oltenii au controlat prima repriză, fără a fructifica șansele create.

Golul a venit din partea unui fundaș. Screciu a trimis spectaculos, cu capul, în minutul 55, iar oltenii păreau pregătiți să sărbătorească accederea în sferturile de finală.

Croitoru nu a renunțat, iar Betrand, omul care promitea atât de multe în debutul sezonului, a egalat cu un șut puternic din interiorul careului. Era minutul 65. Imediat, căpitanul Tofan a punctat și el, o execuție în vinclu, și a întors soarta calificării.

FC Argeș: Micle - Tofan, M.Constantin, Dobrosavlevici, Vianna - Alceus, Raynov - Berttand, Njike, Stoica - Ișfan
Rezerve: Greab, Calcan, Cestor, Meza Colli, Crețu, Garrita, Pîrvu, Covaci, Enzo
Antrenor: Marius Croitoru

CSU Craiova: I. Popescu - Căpățînă, Raul Silva, Mitrea, Vătăjelu - Screciu, Mateiu, Nistor - Ivan, Markovic, Baiaram
Rezerve: Rusu, Papp, Benga, Sala, Cîmpanu, Florescu, Danciu, Roguljic, Rivaldinho

• Televizat pe Orange Sport 2, Digi Sport 2 și Prima Sport 2
  • min. 49, gol Hermannstadt: Babic punctează din nou.
  • min. 32, gol Hermannstadt: Eșanu respinge în față un șut modest. Mingea sare la Dragoș Iancu, iar mijlocașul în vârstă de 20 de ani îndeplinește o formalitate.
  • min. 18, gol Chindia: Alexandru Jipa depășește doi adversari și trage pe sub portar.
  • min. 12, gol Hermannstadt: Mako Babic e pe fază după o minge șutată în bară și înscrie cu latul din apropiere.
  • min. 4, gol Hermannstadt: Buhăcianu vine lansat și înscrie prin alunecare, din 6 metri.

Hermannstadt, revelația sezonului în Liga 1, impresionează și în Cupă. Sibienii au făcut scor împotriva Chindiei lui Toni Petrea și au câștigat grupa D.

Prima repriză a oferit momente de fotbal total, ambele formații cu garda jos, 4 goluri și o mulțime de alte ocazii. Matko Babic, croatul folosit doar în Cupă, a impresionat din nou cu o „dublă”. Tod două goluri marcase și în victoria 3-2 cu Minaur.

Hermannstadt: Letica - Medina, Bejan, Issah, Butean - Sota, Antoche, Iancu - P. Petrescu, Buhăcianu, Babic
Rezerve: Muțiu, Opruț, Răuță, Năstăsie, Biceanu, Oroian, Balaure, Paraschiv
Antrenor: Marius Mălădărșanu

Chindia: Eșanu - Mihaiu, Dinu, Avram, Dima - Akhmatov, Ndom, Jipa - Șerban, Cooper, Cherchez
Rezerve: Moldovan, Ioniță, Atanase, Dumitrașcu, Chamed, Zamfir, Vorobjovas, Petre
Antrenor: Anton Petrea

Stadion: Gaz Metan, Mediaș
Arbitru: Cătălin Popa / Asistenți: Imre-Laszlo Bucsi și Romică Bîrdeș

FINAL » Ocna Mureș - Minaur Baia Mare 0-6

• Au marcat: Fl. Chițaș 23, Pacheco 46, Donca 51 (pen.), Rotar 71, Stănescu 85, Lazăr 89
  • Televizat pe Orange Sport 3, Digi Sport 3 și Prima Sport 3
  • min. 89, gol Baia Mare: Lazăr profită de o nouă gafă în apărarea adversă.
  • min. 85, gol Baia Mare: Ocna Mureș pierde mingea în propria treime. Pacheco pasează ideal în gura porții, iar Stănescu punctează.
  • min, 71, gol Baia Mare: Rotar driblează doi adversari și șutează în vinclu, de la peste 20 de metri.
  • min. 51, gol Baia Mare: Mircea Donca transformă o lovitură de la 11 metri.
  • min. 46, gol Baia Mare: Pacheco marchează din interiorul carului.
  • min. 23, gol Baia Mare: Florin Chițaș șutează de la marginea careului, cu latul.

Minunile s-au încheiat astăzi pentru cei de la Ocna Mureș, singura formație din Liga 3 calificată în grupele. Minaurul lui Mihai Iosif s-a descătușat la Zlatna, a profitat de o defensivă pe alocuri comică, și a făcut scorul actualei ediții din Cupa României.

Minaur Baia Mare: Costache - Alexe, Lazăr, Mondragon, Neacșu - Gneba, Matei - Ciocan, Donca, Chițaș - Pacheco
Rezerve: Băilă, Rotar, Văsălie, Richard, Gherman, Potcoavă, Oiță, Ștefănescu, Simion
Antrenor: Mihai Iosif

Ocna Mureș: Cimpoeșu - Paleoca, Mic, Gorba, Guț - Giurgiu, Socaci, Creț, Ghiță - Geaca, Goronea

• Numărul mai mare de goluri marcate în jocurile directe
  • Golaverajul general mai bun (diferența între golurile marcate și primite în toate jocurile)
  • Numărul mai mare de goluri marcate în toate jocurile
  • Disputarea unui joc de baraj între echipele aflate la egalitate

Dinamo s-a trezit chiar când fotbalul se oprește: „Stăm 3 luni acasă! Zici că sunt pensionar...”

FOTO Eroare uriașă de arbitraj în Slobozia - Dinamo, din Cupa României » Neluț Roșu, privat de un gol fabulos

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Cristi Chivu a lăsat-o fără cuvinte pe prezentatoarea matinalului: „Doamne, Doamne! Îmi tremură mâinile. Îți datorez foarte mult”