FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  SANCŢIUNE

Iancu: "Eu ce pot să le spun acum miilor de bănăţeni care ne susţin, de ce să împărţim vina cu Dinamo?"

Articol de GSP - Publicat vineri, 24 aprilie 2009 00:00

Marian Iancu spune că decizia disputării meciului Dinamo - Poli Timişoara fără spectatori este redundantă şi susţine că echipa sa n-ar trebui să aibă de suferit de pe urma sancţiunii primite de echipa din Ştefan cel Mare:

"Dacă atît îi duce mintea, să o scoată ei la capăt. Nu se poate ca Timişoara să preia culpa lui Dinamo şi să joace fără spectatori.
Este împotriva firii, este anormal, doar în România se poate întîmpla aşa ceva.

Noi pentru ce jucăm în Cupa României, nu pentru spectacol? A cîta oară este cînd Federaţia ia un drept al Timişoarei? Asta după ce ne-a luat palamersul şi cele 6 puncte.

Decizia a fost luată cu picioarele, nici măcar cu creierul. Eu simt că sînt alături de mine mii de bănăţeni. Eu ce pot să le spun acestor oameni?

Oamenii ăia sînt civilizaţi, n-am avut niciodată problemele cu ei. Aşa vrem noi să disciplinăm oamenii din tribună, cu vinovaţi fără vină?
Dinamo trebuie să suporte această sancţiune, să joace pe teren propriu fără spectatori, dar de ce să împart şi eu vina lor?

Marian Iancu spune că decizia disputării meciului Dinamo - Poli Timişoara fără spectatori este redundantă şi susţine că echipa sa n-ar trebui să aibă de suferit de pe urma sancţiunii primite de echipa din Ştefan cel Mare:

"Dacă atît îi duce mintea, să o scoată ei la capăt. Nu se poate ca Timişoara să preia culpa lui Dinamo şi să joace fără spectatori.
Este împotriva firii, este anormal, doar în România se poate întîmpla aşa ceva.

Noi pentru ce jucăm în Cupa României, nu pentru spectacol? A cîta oară este cînd Federaţia ia un drept al Timişoarei? Asta după ce ne-a luat palamersul şi cele 6 puncte.

Decizia a fost luată cu picioarele, nici măcar cu creierul. Eu simt că sînt alături de mine mii de bănăţeni. Eu ce pot să le spun acestor oameni?

Oamenii ăia sînt civilizaţi, n-am avut niciodată problemele cu ei. Aşa vrem noi să disciplinăm oamenii din tribună, cu vinovaţi fără vină? Dinamo trebuie să suporte această sancţiune, să joace pe teren propriu fără spectatori, dar de ce să împart şi eu vina lor?

Citește și:
Îl mai recunoști? Fostul mare internațional argentinian a apărut în tribune la Argentina - Austria și i-a uimit pe fani
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Îl mai recunoști? Fostul mare internațional argentinian a apărut în tribune la Argentina - Austria și i-a uimit pe fani
Meciul Franța – Irak, întrerupt din cauza unei regule americane stricte!
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Meciul Franța – Irak, întrerupt din cauza unei regule americane stricte!
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Special
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial


Comentarii (27)
 •  24 Aprilie 2009, 20:36

Sunt fan CFR si fost fan Steaua. M-as fi dus la meci. As fi tinut cu Timisoara. Dar FRF zice ca sunt vinovat pentru scandarile dinamovistilor. La un meci al CFR-ului din deplasare nu m-as duce. Nu am timp de asa ceva. Deci sigur nu m-as duce la Dinamo pe stadion. Unde e logica FRF-ului ? Dinamo ar trebui sa fie pedepsita la ei in groapa..asa e normal !

 •  24 Aprilie 2009, 18:46

Conform regulamentului disciplinar al FRF, articolul 83, alineatul 3, litera C, clubul responsabil de manifestări rasiste ale fanilor (în cazul de faţă Dinamo) se sancţionează ... cu interzicerea dreptului de organizare a jocurilor de pe teren PROPRIU pentru un joc Conform Articol 32. Organizarea si programarea Cupei României 6. (...) Jocurile din cadrul optimilor, sferturilor de finală si semifinalelor se dispută, într-o singură mansă, pe teren NEUTRU. FRF nu are dreptate!

 •  24 Aprilie 2009, 18:37

E RUSINOS CA ASA ZISA ECHIPA SINAMO INCEARCA SA CISTIGE TOT DOAR CU FURTISAGURI, ARBITRI PLATITI- NU VA FI NICIODATA O ADEVARATA CAMPIOANA (DACA VA MAI CISTIGA VGREODATA TITLUL)

Vezi toate comentariile (27)
Comentează