FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  SEPSI - POLI IAȘI 5-1

SEPSI - POLI IAȘI 5-1. Ce i-ar fi spus Leo Grozavu lui Hațegan înainte să fie trimis în tribună: „Faci numai circ”

Hațegan l-a trimis în tribună pe Grozavu FOTO: Bogdan Bălaș +10   FOTO
Hațegan l-a trimis în tribună pe Grozavu FOTO: Bogdan Bălaș

Articol de GSP - Publicat joi, 25 iunie 2020 18:06 / Actualizat joi, 25 iunie 2020 18:48

Leo Grozavu a fost trimis în tribună de Ovidiu Hațegan încă din minutul 4 al semifinalei de Cupă Sepsi - Poli Iași, scor 5-1. Antrenorul covăsnenilor i-ar fi spus „centralului”: „Ești arbitru FIFA, dar faci numai circ”.

Leo Grozavu și-a condus echipa la meciul tur cu Poli Iași din tribună după ce în startul partidei, mai exact în minutul 4, arbitrul Ovidiu Hațegan l-a eliminat. Tehnicianul lui Sepsi a avut câteva replici la adresa „centralului” cu ecuson FIFA după ce acesta a dictat penalty la faultul lui Celea.

„Faci numai circ, ești arbitru FIFA!”, i-ar fi spus Grozavu, iar Hațegan, după ce i-a acordat inițial un avertisment și l-a sancționat cu cartonaș galben, a reacționat rapid și l-a trimis în tribune. Sigur, diferența în contextul dat nu e foarte mare, fără suporteri fiind destul de ușor ca antrenorii să se facă auziți.

Ce s-a întâmplat la finalul meciului

La finalul meciului, Leo Grozavu a încercat să obțină explicații din partea lui Hațegan, însă arbitrul n-a părut interesat și n-a stat prea mult de vorbă cu antrenorul lui Sepsi: „La final, eu m-am dus să întreb: dacă era finală de Champions League, dădea penalty în minutul 4? Eu nu cred asta. Îmi cer încă o dată scuze pentru ieșire. Sper să fiu înțeles că nu am făcut-o cu rea-intenție. N-am înjurat, n-am jignit. Plătesc, dar să fie și ei mult mai atenți fiindcă e munca multora în joc. Mi-am cerut scuze după joc, aș fi spus-o și public dacă eram întrebat", a zis Leo Grozavu.

Mă consider un om echilibrat și educat, dar aveam și eu nemulțumirea mea la acel penalty. Sigur, domnul Hațegan nu trebuie să mă lămurească în niciun fel pe mine, dar cred că e important să se judece fazele cu mai multă maturitate

Îi înțeleg pe arbitri, dar cred că e bine ca și ei să ne mai înțeleagă pe noi. Trebuie să mai arbitrăm și în spiritul competiției
- Leo Grozavu, antrenor Sepsi

Sepsi se gândește deja la Europa League: cele două arene pe care ar vrea să joace în cupele europene

Cum arătau marile rivale la ultimul derby jucat în „Ștefan cel Mare”: Marica la FCSB, Gnohere la Dinamo + stadion arhiplin