FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  FC BUZĂU - ACADEMICA CLINCENI 2-1

Start de coșmar pentru Ionuț Chirilă la Clinceni: ilfovenii, eliminați în prelungiri de o echipă din Liga 2!

Ionuț Chirilă a debutat cu un eșec pe banca noii echipe / Sursă foto: Facebook Academica Clinceni

Articol de GSP - Publicat miercuri, 22 septembrie 2021 18:51 / Actualizat miercuri, 22 septembrie 2021 19:22

La primul meci pe banca Academicii Clinceni, Ionuț Chirilă a bifat prima înfrângere la noua echipă. Ilfovenii au cedat pe terenul lui FC Buzău, scor 1-2, la capătul unui meci decis după două reprize de prelungiri.

Una dintre surprizele zilei din șaisprezecimile de finală ale Cupei României s-a produs la Buzău. „Lanterna roșie” din Liga 1, Academica Clinceni, a fost eliminată de locul 6 din Liga 2, după un meci încărcat de dramatism.

Primul meci al lui Ionuț Chirilă pe banca Academicii Clinceni e unul de tristă amintire pentru tehnicianul de 55 de ani. Asta pentru că formația acestuia a condus cu 1-0 până în minutul 91, pierzând însă calificarea în prelungiri.

Academica n-a reușit să țină de avantajul obținut în prima repriză, după golul lui Chandarov. Ilfovenii au fost egalați în minutul 90+1, pentru ca buzoienii să dea lovitura în minutul 116.

FINAL » FC Buzău - Academica Clinceni 2-1 d. prel

FC Buzău: R. Stoian – R. Zamfir, Vîrtej, A. Lopez, C. Toma, Gaitan, Cârstocea, Al. Munteanu, Ekollo, Cr. Ciobanu (cpt.), Chică-Roșă
Antrenor: Cristi Pustai

Academica Clinceni: Șt. Dobre – Fl. Achim, Bilali, Patriche (cpt.), P. Pîrvulescu, Cioiu, Moulin, Cascini, William de Amorim, Chandarov, Omoh
Antrenor: Ionuț Chirilă

Stadion: Gloria (Buzău)
A: Coza Ionuţ (Cernica - Ilfov) A: Coza Ionuţ (Cernica - Ilfov), A1: Gheorghe Bogdan (Bucureşti - Bucureşti), A2: Bobe Ionuţ Marius (Videle - Teleorman)

Ionuț Chirilă, start infernal la Academica Clinceni: programul din Liga 1

Ionuț Chirilă a semnat un contract valabil două sezoane cu Academica Clinceni, obiectivul său fiind salvarea echipei de la retrogradare. El va avea o perioadă de început infernală, cu meciuri împotriva unor echipe de top din prima ligă.

• Etapa 10: FCSB - Clinceni
  • Etapa 11: Clinceni - Botoșani
  • Etapa 12: CSU Craiova - Clinceni
  • Etapa 13: Clinceni - UTA

Trebuie două lucruri: să facem un mix între jucătorii maturi și cei tineri și salvarea de la retrogradare. Sperăm ca această echipă să crească frumos, eu spun că în 6 luni va fi puternică, o piatră grea în Liga 1, dar am nevoie de aceste 6 luni. Cine spune că în mai puțin de 6 luni se face filosofia de joc câștigătoare, minte - Ionuț Chirilă, la emisiunea „Liga DigiSport”

VIDEO Toate informațiile înaintea meciului FCSB - Academica Clinceni

Croitoru eliminat de Croitoru » Cronica meciului FC Argeș - FC Botoșani

VIDEO Ce se întâmplă ACUM la Hunedoara: cozi imense la testare + 8.000 de fani așteptați la stadion

Lovitură dată de un club din Superliga! L-a adus pe fostul atacant de la Santos, dorit și de Barcelona!

Kaputt! Ce faci dacă îți „pică” mașina în drum spre EURO 2024 » Două ponturi care te pot salva de necaz

Leonard Doroftei explică cum a slăbit 20 de kilograme într-un timp record: „Alcoolul schimbă vieți. Am avut un moment în care am luat-o razna”