FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  U CLUJ - UTA

UTA, răpusă de U Cluj în „optimile” Cupei! Arădenii, eliminați

U Cluj a învins-o pe UTA, scor 2-1, în „optimile” de finală ale Cupei României!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 10 februarie 2021 19:10 / Actualizat miercuri, 10 februarie 2021 22:06

• Știm primele 4 echipe calificate în „sferturile” Cupei României: Dunărea CălărașiPetrolul, U Cluj și Chindia.

Surpriză în Cupă! După ce Petrolul (Liga 2) a trecut aseară de Poli Iași, o altă echipă din eșalonul secund a eliminat o formație de primă ligă. U Cluj a tranșat fără mari probleme duelul cu UTA, echipă care nu s-a putut baza pentru meciul din această seară pe antrenorul principal Laszlo Balint, testat pozitiv la coronavirus.

Ogbu a deschis scorul la mijlocul primei reprize: șut de la 10 metri, din întoarcere, sub transversală ('32)! Centrarea la două capete trimisă de Ribeiro a rezolvat ecuația calificării ('73).

Golul marcat la ultima fază de Adi Petre, primul de la revenire ('90+4), nu a ajutat-o prea mult pe UTA, care se vede eliminată din Cupa României.

U Cluj - UTA 2-1 » FINAL

Fluier final: U Cluj - UTA 2-1
min. 90+4: Adi Petre, la primul meci de la revenire, punctează pentru UTA. Prea târziu însă
min. 73: GOL U CLUJ! Universitatea, ca și calificată în „sferturi”! Ribeiro îl păcălește pe portar cu o centrare șutată și mărește avantajul gazdelor înainte de final
min. 55: Liviu Antal, introdus la pauză, ratează șansa egalării
Surpriză la pauză: U intră cu avantaj minim la cabine
min. 32: GOL U CLUJ! Gazdele deschid scorul grație execuției superbe semnate de Ogbu
min. 4: Ocazie mare a lui Ogbu. Nigerianul trimite puțin pe lângă, din careu. Balauru era bătut
min. 1: A început meciul

ECHIPE DE START:

U Cluj: Muțiu - Dican, Lucin, Răuță, Taub - Atska, Negrean - Golan, Ribeiro, Pîrvulescu - Ogbu
Rezerve: Gorcea, Sburlea, Filip, Rus, Meșter, Chacana, Ștefănescu, Pop, Gavra
Antrenor: Costel Enache

UTA: Balauru - Simo, Ilie, Melinte, Shlyakov - Buhăcianu, Modestas, Isac - Miculescu, Hora, C. Rus
Rezerve: Mociu, Da Silva, Tescan, Roșu, Benga, Petre, Antal, Rusu, Roger
Antrenor: Alin Pînzaru (n.r. - Balint are coronavirus)

U Cluj - UTA, duel pentru „sferturi” în Cupa României

• U Cluj a terminat anul în forță, în eșalonul secund, legând două victorii consecutive. Universitatea se clasează pe locul 6, primul care i-ar permite accesul în play-off-ul care va decide echipele promovate.
  • U Cluj tocmai l-a pierdut pe Gabi Tamaș, cedat la FC Voluntari.
  • UTA ocupă poziția a 9-a în Liga 1. Ultimele 3 rezultate ale arădenilor: egal, victorie, înfrângere.
  • U și UTA s-au întâlnit cel mai recent pe 6 noiembrie 2019, în Liga 2. Meciul s-a încheiat la egalitate atunci, 1-1.

Programul „optimilor” Cupei României

Marți, 9 februarie

• Dunărea Călărași – Turris 3-0 (neprezentare)

Citește mai multe știri despre Cupa României:

Viorel Moldovan rămâne rezervat după ce a calificat Petrolul în sferturile Cupei României: „Avem o stare de superficialitate pe care o urăsc”

Andrei Cristea, „săgeți” către Daniel Pancu, după umilința din Cupă: „Nu e ok, avem probleme aici”