FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  U CLUJ - VIITORUL PANDURII 1-3

Costel Enache, discurs fără precedent: „Arbitrul trebuia să mă trimită în tribune! Să vă spun de ce n-a făcut-o. Ar fi o josnicie să dau vina pe arbitraj pentru înfrângere”

Costel Enache, 47 de ani, antrenorul lui U Cluj, a tras concluziile după eliminarea surprinzătoare suferită în „sferturile” Cupei României, după 1-3 pe teren propriu contra celor de la Viitorul Pandurii Tg. Jiu.

Articol de GSP - Publicat miercuri, 03 martie 2021 20:10 / Actualizat miercuri, 03 martie 2021 20:30

„La noi lucrurile se judecă la final. Au fost un cumul de factori care au dus la eliminare. Multe greșeli individuale, decizii pripite. N-am mai ținut cont de organizarea defensivă, am lăsat distanțe mari între linii, sunt multe lucruri care n-au funcționat.

Ar fi trebuit să fiu eliminat, am depășit limita, da. Dar probabil că au simțit și arbitrii că au greșit și de-asta nu m-au trimis în tribune. Dar prima dată trebuie să ne uităm la greșelile pe care le-am făcut noi. Să judece alții arbitrajul.

Se poate greși. Dar dacă tot e transparent fotbalul ăsta, hai să fie peste tot. Sunt frustrat, pentru că numai noi plătim dacă greșim. Totuși, ar fi o josnicie din partea mea să dau vină pe central pentru această înfrângere”, a declarat Enache la Telekom Sport.

U Cluj - Viitorul Pandurii, haos după pauză

Repriza secundă l-a avut protagonist pe „centralul” Andrei Antonie. Acesta a dictat penalty pentru oaspeți în minutul 69. Țegle a transformat cu siguranță. Faza care a decis calificarea s-a petrecut în minutul 74, când Buleică și-a lovit adversarul cu cotul, în săritură, dar arbitrul nu a dictat penalty. În schimb l-a eliminat pe Luchin, de la gazde, pentru un cap în figură aplicat lui Băican.

Daniel Paraschiv, unul dintre cei mai promițători fotbaliști din Liga 2, a profitat de omul în plus. A făcut 2-1 în minutul 77, cu un șut puternic de la 16 metri, apoi a stabilit rezultatul final, în minutul 86.

„Sferturile” Cupei României

• Chindia - CS Universitatea Craiova 0-1
  • Viitorul Pandurii Tg. Jiu - U Cluj 3-1
  • Petrolul - Astra
  • Dunărea Călărași - Dinamo

Citește mai multe știri despre Cupa României:

Nemulțumirea lui Marinos Ouzounidis după calificarea în semifinalele Cupei: „Avem probleme aici” + Mesaj pentru Emil Săndoi

Moment emoționant pentru Emil Săndoi » Ce cadou a primit din partea rivalilor: „Craiova e sufletul meu!”

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”