FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  U CLUJ - VIITORUL PANDURII

U Cluj - Viitorul Pandurii Tg. Jiu 1-3. VIDEO Flavius Stoican își duce echipa în semifinalele Cupei României, la finalul unui meci tensionat

Articol de GSP - Publicat miercuri, 03 martie 2021 17:23 / Actualizat miercuri, 03 martie 2021 19:32

Viitorul Pandurii Tg. Jiu s-a calificat în semifinalele Cupei României! A eliminat-o pe U Cluj, scor 3-1, la finalul unui meci extrem de tensionat.

Viitorul Pandurii Tg. Jiu este revelația Cupei României. Flavius Stoican a început echipa cu multe schimbări față de duelul cu Gaz Metan, din sferturile de finală, iar clujenii au profitat. Idan Golan a deschis scorul în primul minut, iar calculele se simplificaseră.

U Cluj - Viitorul Pandurii, haos după pauză

Repriza secundă l-a avut protagonist pe „centralul” Andrei Antonie. Acesta a dictat penalty pentru oaspeți în minutul 69. Țegle a transformat cu siguranță. Faza care a decis calificarea s-a petrecut în minutul 74, când Buleică și-a lovit adversarul cu cotul, în săritură, dar arbitrul nu a dictat penalty. În schimb l-a eliminat pe Luchin, de la gazde, pentru un cap în figură aplicat lui Băican.

Daniel Paraschiv, unul dintre cei mai promițători fotbaliști din Liga 2, a profitat de omul în plus. A făcut 2-1 în minutul 77, cu un șut puternic de la 16 metri, apoi a stabilit rezultatul final în minutul 86.

U Cluj - Viitorul Pandurii 1-3

S-a încheiat partida! Viitorul Pandurii se califică în semifinalele Cupei!
min. 86, gol Viitorul Pandurii, 1-3: Paraschiv reușește „dubla”.
min. 78, gol Viitorul Pandurii, 1-2: Daniel Paraschiv înscrie cu un șut puternic d ela 16 metri.
min. 74: Momente tensionate! U Cluj a cerut penalty la o lovitură cu cotul a lui Buleică. Arbitrul a dictat fault în atac, apoi s-a iscat un carambol. În urma lui, Luchin a văzut cartonașul roșu.
min. 69, gol Viitorul Pandurii, 1-1: Alin Țegle trage puternic, în dreapta portarului.
min. 67: Viitorul Pandurii obține o lovitură de la 11 metri, la duelul dintre Taub și Baican . Costel Enache protestează vehement și vede cartonașul galben.
min. 64: Daniel Paraschiv, omul care a calificat-o pe Viitorul Pandurii în sferturile Cupei, este introdus de Flavius Stoican.

A început repriza secundă!

S-a încheiat prima repriză!
min. 35: Țegle șutează puternic de la peste 30 de metri, dar Muțiu respinge spectaculos.
min. 28: Paul Copaci vede cartonașul galben pentru o simulare în careul lui U Cluj.
min 21: Darius Buia, atacantul oaspeților, cere lovitură de la 11 metri după un duel în careu cu Dican.
min. 1, gol U Cluj, 1-0: Idan Golan profită de o gafă în defensiva gorjenilor și marchează cu un șut violent.

A început partida!

U Cluj - Viitorul Pandurii, echipe de start

U Cluj: Muțiu - Dican, Luchin, Răuță, Ilieș - I. Filip, Negrean - Taub, Golan, Ribeiro - Gavra
Rezerve: Gorcea, Acka, Telcean, Chacana, Ogbu, Ștefănescu, Pop, Pîrvulescu, Sburlea
Antrenor: Costel Enache

VIitorul Pandurii: Bodea - Buleică, Lixandru, Oroș, Băican - Șerbănescu, Copaci, Țegle - D. Buia, Chiorean, A. Dragu
Rezerve: D. Rusu, Prjmerean, A. Vulpe, Gîrbiță, Ciul, Cioiu, Mitrică, Ludușan, D. Paraschiv
Antrenor: Flavius Stoican

Stadion: Cluj Arena, Cluj-Napoca
Arbitru: Andrei Antonie / A1: Ciprian Danșa, A2: Romică Bîrdeș

U Cluj și  Viitorul Pandurii se luptă pe toate fronturile

Universitatea Cluj și Viitorul Pandurii sunt în luptă directă pentru ambele obiective. În afara disputei pentru semifinalele Cupei României, cele două vor și un loc în play-off-ul din Liga 2. „Studenții” sunt momentan pe 6, cu 26 de puncte. Gorjenii au un punct mai puțin.

• Optimi: Viitorul Pandurii - Gaz Metan 1-0

FOTO Moment emoționant pentru Emil Săndoi » Ce cadou a primit din partea rivalilor: „Craiova e sufletul meu!”

Nemulțumirea lui Marinos Ouzounidis după calificarea în semifinalele Cupei: „Avem probleme aici” + Mesaj pentru Emil Săndoi

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”