FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CS MIOVENI - FC VOLUNTARI 1-2

VIDEO FC Voluntari câștigă dramatic la Mioveni, 2-1, și merge în semifinalele Cupei

Articol de GSP - Publicat miercuri, 29 martie 2017 20:28

FC Voluntari s-a calificat în premieră în semifinalele Cupei României, după victoria dramatică obținută pe terenul lui CS Mioveni, scor 2-1.

Ilfovenii au deschis scorul după doar 13 minute, atunci când veteranul Cernat a înscris după un șut superb de la 20 metri.

Avantajul ilfovenilor a durat până în minutul 35, după ce Andrei Neagoe a egalat pentrua argeșeni dintr-o lovitură liberă de la 22 metri, care l-a surprins pe goalkeeper-ul Gavrilaș.

Repriza a doua a fost una echilibrată, cele două echipe având câteva șanse de a marca, gazdele reușind chiar să lovească bara, după un șut deviat al lui Ayza.

În cele din urmă, oaspeții au dat lovitura în prelungiri, marcând după un șut deviat al lui Gabriel Deac de la marginea careului.

Este pentru prima oară în istoria echipei înființate în 2010 când reușește să acceadă în careul de ași al Cupei României.

Ilfovenii se alătură astfel lui ACS Poli în semifinale, care s-a calificat ieri în penultimul act al Cupei după victoria obținută în fața lui CFR Cluj. Azi se joacă CSU Craiova - Dinamo, mâine Viitorul - Astra.

FINAL » CS Mioveni - FC Voluntari 1-2
Au marcat: Neagoe '35 / Cernat '13, G. Deac 90+1