FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  BOTOȘANI - VIITORUL

VIDEO + FOTO Cutia cu minuni! Botoșani se califică în "sferturile" Cupei în dauna Viitorului! Repriză secundă de vis

FOTO: Ionuț Tabultoc +16   FOTO
FOTO: Ionuț Tabultoc

Articol de - Publicat marti, 28 noiembrie 2017 22:58

Cel mai echilibrat meci al "optimilor" Cupei, Botoșani-Viitorul, 3-2, a oferit multe momente ce-au încălzit atmosfera pe stadion și au ținut oamenii în fața micului ecran. Probabil unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale sezonului, iar a doua repriză a fost de pus în ramă. 

VEZI AICI VIDEO

Chiar dacă au apărut pe teren nume de plan secund din ambele formații. Mai întâi, Arpad Tordai l-a făcut pe Gică Hagi să-și iasă din minți. Portarul Viitorului a scăpat mingea în două rânduri, de parcă ardea, iar din lovitura liberă rezultată Chitoșcă (37) a lovit bara, salvarea constănțenilor și a tânărului goalkeeper.

Sebastian Chitoșcă (50) s-a scuturat de praful ghinionului și-a înscris cu capul de lângă un Căpușă minimalizat după centrarea de calitate a lui Târșă. S-a deschis cutia cu minuni: Gavra (64) a tras de pe loc de la marginea careului, un gol cum mai vezi prin Champions League.

Viitorul are o echipă tânără, dar și naivă foc. Cu ochii mai mult după schimbarea făcută de adversar, mânjii "Regelui" au fost lăsați cu ochii în iarbă de o lovitură executată simplu, pe zonă centrală, cu pasă a lui Burcă pentru Roman I (74), ultimul îndeplinind o formalitate. Naivi, dar imprevizibili, cu o doză de mici vrăjitori. Drăguș (78) a înscris fabulos, cu călcâiul!

Antrenorii au trecut de la extaz la agonie contracronometru. Plămadă (81), urcat în atac, a scurtcircuitat apărarea puerilă a lui Hagi. Botoșaniul elimină și Viitorul, după ce-a ucis-o și pe CFR Cluj. Cu faze spectaculoase, cu greșeli inerente, un fotbal de aplaudat!

FC BOTOȘANI - VIITORUL 3-2

(Chitoșcă 50, M. Roman 74, Plămadă 81 / Gavra 64, Drăguș 78)
FC BOTOȘANI: Pap - Dumitraș (46 M. Roman I), Plămadă, A. Burcă, Mușat - Oaidă, Târșă - Serediuc, J. Rodriguez, Chitoșcă (84 D. Popa) - Kuku (74 Bordeianu)
Antrenor: Costel Enache
VIITORUL: Tordai - Căpuşă, V. Ghiţă, Ţâru, De Nooijer - D. Dumitrescu, T. Băluţă (65 Twumasi), A. Ciobanu - Cioablă (82 C. Ene), Gavra, Drăguş
Antrenor: Gheorghe Hagi

Arbitru: Marius Avram (București). Asistenți Daniel Mitruți (Craiova), Sebastian Stoianov (București)

Citește și:
Mihai Stoica a întors-o ca la Urziceni » Ce s-a ales de amenințarea cu demisia: „Să nu se mai ducă după fentă”
Superliga
Mihai Stoica a întors-o ca la Urziceni » Ce s-a ales de amenințarea cu demisia: „Să nu se mai ducă după fentă”
Cum a ales Vinicius Junior să oficializeze despărțirea de iubita lui: „Îți mulțumesc pentru tot”
Stiri extrasport
Cum a ales Vinicius Junior să oficializeze despărțirea de iubita lui: „Îți mulțumesc pentru tot”
FC Argeș își pierde golgeterul! Gazeta are numele: primii trei jucători care pleacă sigur în vară
Superliga
FC Argeș își pierde golgeterul! Gazeta are numele: primii trei jucători care pleacă sigur în vară
Haine noi pentru elevii lui Cristi Chivu » Echipamentul pentru sezonul 2026/2027, inspirat dintr-un model istoric
Campionate
Haine noi pentru elevii lui Cristi Chivu » Echipamentul pentru sezonul 2026/2027, inspirat dintr-un model istoric
Schimbare importantă pregătită în facturile de telefonie din România
Profit.ro
Schimbare importantă pregătită în facturile de telefonie din România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Un fost fotbalist român este judecat în Anglia, după ce a înjunghiat un jurnalist la ordinul Iranului!

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează