Articol de Eduard Apostol - Publicat luni, 22 august 2016 00:00
Gnohere a fost unul dintre remarcații meciului, chiar dacă n-a marcat. Atacantul a trăit la maximum fiecare moment din timpul partidei și de după.
Harlem Gnohere a bifat sâmbătă seară al 7-lea Derby de România din palmaresul personal. N-a mai marcat, a rămas cu cele două reușite de anul trecut, însă a fost apreciat, iar suporterii l-au aplaudat și i-au dedicat un cântec.
Atacantul de 28 de ani le-a făcut pe toate din "manualul derby-ului". A jucat fotbal, s-a încăierat cu adversarii, iar la final a fost singurul dinamovist care a dat mâna cu toți steliștii, apoi a savurat melodiile dedicate de galerie alături de băieții săi.
- "Bizonul" s-a luptat cu steliștii timp de 83 de minute, chiar dacă uneori era cu trei adversari lângă el. Ar fi putut obține eliminarea lui Tamaș, în minutul 14, însă Radu Petrescu a lăsat jocul să continue.
- În minutul 13, după un duel cu Boldrin, în care a fost acuzat că a lovit, s-a luat de gât cu Gabi Tamaș. Pentru câteva secunde, cei doi s-au privit dușmănos, ca doi luptători de MMA, s-au liniștit abia după ce-au primit, fiecare, câte un cartonaș galben de la "central".
- Imediat după fluierul final, francezul a mers și a dat mâna cu toată lumea din ambele echipe. Chiar cu toată lumea! S-a salutat cu Reghe, cu MM Stoica, apoi cu adversarii pe care i-a avut pe teren, iar pe Tamaș l-a luat, amical, de cap.
- Apoi, a fost să-și ia copiii de la tribuna oficială, pe Kaaris și pe Romeo. Pe fondul cântecelor dedicate de cei 11.000 de "câini" din tribună, atacantul i-a întors pe cei doi băieți cu fața spre galerie, iar în timp ce fanii îi strigau numele, cei trei făceau cu mâna și aplaudau "ultrașii". La final, a dialogat cu presa, ținându-i pe cei doi puști aproape de el, până când cel mic a "scăpat" din marcaj și s-a jucat cu jurnaliștii.
3 declarații ale "Bizonului" după derby
- "A fost un meci frumos, interesant, ne bucurăm că ne păstrăm locul 1. Poate că am fi putut obține mai mult de la această partidă, cu mai multă atenție. Dar a ieșit bine! Trebuie să continuăm pe linia meciurilor fără înfrângere dacă vrem să ne luptăm la titlu"
- "Avem o galerie fabuloasă, întotdeauna vin cu idei noi și impresionează. Ce atmosferă pot face! Cred că iubesc atât de mult Dinamo și datorită fanilor care trăiesc pentru echipă"
- "Ce se-ntâmplă în timpul meciului rămâne acolo, pe gazon. Ne luptăm fiecare pentru echipa lui, dar la final ne dăm mâna. România are nevoie de confruntări precum cele dintre Dinamo și Steaua"