FOTBAL  »  Superliga  »  REMEMBER

FOTO 19 ani de la istoricul meci FCSB - Villarreal » Amintirile unei vedete de atunci: „Am ieșit la încălzire, iar în 3 minute s-a făcut zăpada până peste genunchi!”

Imagini din arhiva Gazetei Sporturilor de la memorabilul meci FCSB - Villarreal +49   FOTO
Imagini din arhiva Gazetei Sporturilor de la memorabilul meci FCSB - Villarreal

Articol de - Publicat duminica, 10 martie 2024 21:19 / Actualizat luni, 11 martie 2024 00:33

Pe 10 martie 2005, FCSB trebuia să evolueze în optimile de finală ale Cupei UEFA contra lui Villarreal, după calificarea memorabilă reușită la finalul lui februarie în faţa celor de la Valencia.

Cu puţin timp înaintea orei de start a jocului, când jucătorii celor două echipe se aflau la încălzire, o ninsoare nemiloasă s-a abătut asupra Bucureştiului, iar în câteva zeci de minute gazonul a fost acoperit de zăpadă. Meciul a fost amânat cu o săptămână, atunci când diferenţa de temperatură a fost una de aproape 20 de grade.

În ciuda temperaturii potrivnice, fanii roș-albaștrilor, care au umplut până la refuz stadionul Ghencea, au stat aproximativ două ore în tribune şi au cântat cu patos, sfidând decizia amânării și uimind toată Europa. Până la urmă, meciul s-a jucat pe 16 martie și s-a terminat cu o remiză (0-0). „Submarinul galben” s-a impus în retur, 2-0.

Imagini din arhiva Gazetei Sporturilor de la memorabilul meci FCSB - Villarreal
Imagini din arhiva Gazetei Sporturilor de la memorabilul meci FCSB - Villarreal
Imagini din arhiva Gazetei Sporturilor de la memorabilul meci FCSB - Villarreal
Imagini din arhiva Gazetei Sporturilor de la memorabilul meci FCSB - Villarreal
Imagini din arhiva Gazetei Sporturilor de la memorabilul meci FCSB - Villarreal
+45 FOTO
„Măcelul” de pe Arena Națională intră în Top 3 umilințe suferite de FCSB în derby-uri! Cine i-a mai pus la respect pe roș-albaștri în ultimii 20 de ani
RAPID - FCSB 4-0
„Măcelul” de pe Arena Națională intră în Top 3 umilințe suferite de FCSB în derby-uri! Cine i-a mai pus la respect pe roș-albaștri în ultimii 20 de ani

Amintirile lui Andrei Cristea: „Am ieșit la încălzire, iar în 3 minute s-a făcut zăpada până peste genunchi!”

La 19 ani de la acel moment, Andrei Cristea, cel care adusese calificarea miraculoasă în fața Valenciei, a rememorat pentru Gazeta Sporturilor scenele memorabile de dinaintea partidei din Ghencea.

„În primul rând, aș vrea să spun că în decembrie chiar am fost la un curs în Villarreal și m-am întâlnit acolo cu César Arzo, era jucător la ei, iar acum e director sportiv la club. Am vorbit cu el și ne-am adus aminte cu plăcere de meciul ăsta. M-a recunoscut, era cu Pepe Reina și alții care sunt acum la club.

Dacă noi am fi jucat atunci, cu siguranță am fi câștigat. Noi am ieșit la încălzire, deja făceam finalizare și în trei minute s-a făcut zăpada până peste genunchi!

Imagini din arhiva Gazetei Sporturilor de la memorabilul meci FCSB - Villarreal
Imagini din arhiva Gazetei Sporturilor de la memorabilul meci FCSB - Villarreal
Imagini din arhiva Gazetei Sporturilor de la memorabilul meci FCSB - Villarreal
Imagini din arhiva Gazetei Sporturilor de la memorabilul meci FCSB - Villarreal
Imagini din arhiva Gazetei Sporturilor de la memorabilul meci FCSB - Villarreal
+45 FOTO

Țin minte că era Manuel Pellegrini antrenor la ei. Noi stăteam pe margine, ne uitam, iar José Mari, cel de la Milan, Marcos Senna, Pepe Reina se băteau cu zăpadă, nu mai văzuseră niciodată așa ceva.

Gabi Safta (n.r. fostul crainic) le spusese suporterilor că nu se joacă, dar ei n-au vrut să plece de pe stadion. A fost ceva incredibil!”, a povestit Andrei Cristea în dialog cu GSP

VIDEO Andrei Cristea numește antrenorii care se pot impune în fața lui Gigi Becali

Citește și alte știri despre FCSB:

EXCLUSIV Nemilos cu FCSB: „Își cam luaseră viteză! O echipă debusolată!” » Jucătorul numit „o dezamăgire totală” + Concluzie drastică: „La Rapid se lucrează mai profesionist!”

„Măcelul” de pe Arena Națională intră în Top 3 umilințe suferite de FCSB în derby-uri! Cine i-a mai pus la respect pe roș-albaștri în ultimii 20 de ani

Ioan Andone s-a mutat în Spania » Comparația făcută de fostul antrenor: „Am 4 dormitoare. Știți cât plătesc pe curent?”

Imagini scandaloase! Zona Crepusculară la Arenele BNR, în centrul Bucureștiului » Jandarmii blochează accesul pentru un motiv incredibil: „Sunt «consensele» noastre”


Comentarii (9)
robertssandu
robertssandu  •  11 Martie 2024, 08:58

E corect scris FCSB. În momentul în care si-a schimbat numele, se face modificarea și în trecut. Vezi FCSB - Barcelona în 1986 pe site-ul UEFA. Altfel s-ar putea crede că clubul armatei din prezent a făcut acele performante. Imposibil, din moment ce e un club recent înființat, după ce vechiul club a fost cesionat către Becali în 2003. Jurnaliștii ar trebui sa scrie tot FCSB - Anderlecht sau FCSB - Milan în 1989. Asa cum sunt omologate rezultatele și palmaresul de UEFA.

mehigh_ms
mehigh_ms  •  11 Martie 2024, 08:35
Postat de cirus11 pe 10 Martie 2024, 23:05

Talpan ce pazea atunci?? De ce nu si-a aparat clubul? De ce nu a aparat suporterii? De ce au trebuit sa treaca peste 10 ani ca sa faca ceva??? Toti din departamentul juridic si de fapt din toata conducerea CSA trebuiau sa zboare, degradati la rang de soldat... dar unii ii vad ca eroi desi s-au facut ca nu vad atata timp.

Talpan era la meci.. In LOJA!!!

sughibughi
sughibughi  •  11 Martie 2024, 08:14

in mintea unora Villareal inca mai sufera pentru acel meci

Vezi toate comentariile (9)
Comentează