FOTBAL  »  Superliga  »  U CRAIOVA

200.000 € pe an pentru Şoavă!

Articol de - Publicat duminica, 18 ianuarie 2009 00:00

Noua achiziţie a Universităţii va cîştiga regeşte în Bănie

După portarul belgian Pieter Merlier (29 de ani), Craiova a mutat din nou pe piaţa transferurilor. Oltenii l-au repatriat pe Florin Şoavă, ultima dată la gruparea rusă FC Khimki. Mijlocaşul defensiv de 30 de ani a semnat pe trei ani şi jumătate din postura de jucător liber de contract şi va încasa un salariu-record: 200.000 de euro anual! El devine astfel cel mai bine plătit fotbalist al Ştiinţei după căpitanul Dorel Stoica, 300.000 de euro pe sezon.

"Florin e un fotbalist «made in Craiova», serios, profesionist. Va aduce un plus de 20 la sută în jocul echipei. E un stîngaci pur, polivalent, poate juca la închidere, fundaş central, dar şi în banda stîngă. A revenit la Craiova din dragoste pentru aceste culori", a comentat transferul patronul Universităţii, Adrian Mititelu, la GSP TV.

Fost şi la Rapid timp de 3 sezoane, Şoavă a mai jucat la Craiova în intervalul 2000-2001 şi a strîns pînă acum 22 de selecţii în echipa naţională, fără a marca însă vreun gol. Alături de Merlier, mijlocaşul va fi mîine prezentat oficial.

Tănasă: "Promit să profit!"
Aşa cum site-ul craiovamaxima.ro anunţase încă de vineri, Ciprian Tănasă a revenit ieri la Universitatea. Atacantul de 28 de ani şi-a încheiat mai devreme împrumutul la Poli Iaşi, iar azi se va prezenta la antrenamentele conduse de Nicolo Napoli. "Sînt bucuros şi surprins în acelaşi timp, nu mă aşteptam să mă întorc, ţinînd cont că la echipă a revenit şi Njock. Promit să profit de noua şansă ce mi s-a dat şi să demonstrez cine sînt", a spus Tănasă.

Adrian Mititelu, patron U Craiova
"Prin venirea lui Şoavă nu vom mai fi cea mai tînără echipă din Liga I, ci cea mai bună! Dacă am folosi numai tineri, am face performanţă la paştele cailor!"

420.000 de euro pe sezon cîştiga Şoavă la precedenta sa echipă, FC Khimki

Noua achiziţie a Universităţii va cîştiga regeşte în Bănie

După portarul belgian Pieter Merlier (29 de ani), Craiova a mutat din nou pe piaţa transferurilor. Oltenii l-au repatriat pe Florin Şoavă, ultima dată la gruparea rusă FC Khimki. Mijlocaşul defensiv de 30 de ani a semnat pe trei ani şi jumătate din postura de jucător liber de contract şi va încasa un salariu-record: 200.000 de euro anual! El devine astfel cel mai bine plătit fotbalist al Ştiinţei după căpitanul Dorel Stoica, 300.000 de euro pe sezon.

"Florin e un fotbalist «made in Craiova», serios, profesionist. Va aduce un plus de 20 la sută în jocul echipei. E un stîngaci pur, polivalent, poate juca la închidere, fundaş central, dar şi în banda stîngă. A revenit la Craiova din dragoste pentru aceste culori", a comentat transferul patronul Universităţii, Adrian Mititelu, la GSP TV.

Fost şi la Rapid timp de 3 sezoane, Şoavă a mai jucat la Craiova în intervalul 2000-2001 şi a strîns pînă acum 22 de selecţii în echipa naţională, fără a marca însă vreun gol. Alături de Merlier, mijlocaşul va fi mîine prezentat oficial.

Tănasă: "Promit să profit!"
Aşa cum site-ul craiovamaxima.ro anunţase încă de vineri, Ciprian Tănasă a revenit ieri la Universitatea. Atacantul de 28 de ani şi-a încheiat mai devreme împrumutul la Poli Iaşi, iar azi se va prezenta la antrenamentele conduse de Nicolo Napoli. "Sînt bucuros şi surprins în acelaşi timp, nu mă aşteptam să mă întorc, ţinînd cont că la echipă a revenit şi Njock. Promit să profit de noua şansă ce mi s-a dat şi să demonstrez cine sînt", a spus Tănasă.

Adrian Mititelu, patron U Craiova
"Prin venirea lui Şoavă nu vom mai fi cea mai tînără echipă din Liga I, ci cea mai bună! Dacă am folosi numai tineri, am face performanţă la paştele cailor!"

420.000 de euro pe sezon cîştiga Şoavă la precedenta sa echipă, FC Khimki

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”

32 de ani de la moartea tragică a fotbalistului român „mai talentat decât Hagi” » Cum l-a „vânat” Securitatea și de ce nu s-a înțeles nici cu Dobrin, nici cu Hagi: „Gică îl înjura, îl scuipa”


Comentarii (15)
 •  18 Ianuarie 2009, 16:32

deja stiti cum va juca soava, cate goluri va primi merlier, cate va da njock -mai suporteri de 2 lei, mai bine vinvea mititelu juma de echipa, ca sa aveti si voi motiv sa injurati

 •  18 Ianuarie 2009, 15:34

sper ca e o gluma,o dezinformare de-a voastra! 200 de mii de euro sunt o gramada mare de bani!mititelu si-a pierdut busola daca arunca pe fereastra banii astia...incredibil.soava,un ratat care nici in rusia n-a facut fatza ajunge sa castige mai mult decat jucatorii care au dus greul la noi...daca achizitiona un mijlocas coordonator pe care sa-l plateasca cu 250 000 euro era putin in comparatie cu salariul pe care i-l plateste unui impiedicat care e aparator.mititelule sper ca e caterinca de-a t

 •  18 Ianuarie 2009, 15:14

nu pot sa cred ca a dat si bani pe manelistul asta de 2 lei.numai rebuturi ieftine a luat:tanase,njock, portarul ala de 30 de ani.mitetele avem destui lautari in echipa.vrem jucatori nu lautari si expirati.

Vezi toate comentariile (15)
Comentează