FOTBAL  »  Superliga  »  ANTRENORI

30, sîntem în grafic :) » Liga 1 a schimbat antrenorii ca pe şosete şi în acest sezon

Articol de , - Publicat duminica, 14 aprilie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 13 aprilie 2013 20:27

Prin înlocuirile lui Paulo Sergio şi Marin Barbu cu Eugen Trică şi, cel mai probabil, Daniel Isăilă, numărul schimbărilor de antrenori din acest sezon a ajuns la 30, pe cale de a egala înlocuirile din sezonul trecut, 31


Conducătorii de cluburi din prima ligă nu se dezmint şi continuă să schimbe antrenori pe bandă rulantă, la fel ca în ultimele sezoane. Primele două meciuri ale etapei a 26-a, Gaz Metan - Astra 2-1 şi CFR Cluj - Pandurii 2-3, au adus după ele două demiteri: portughezul Paulo Sergio a fost dat afară, după ce în acest an a pierdut 5 meciuri şi a făcut 4 egaluri, în locul său fiind adus fostul antrenor al Chiajnei, Eugen Trică. La Astra, Marin Barbu nu a rezistat decît o etapă la cîrma echipei! Acesta a fost demis şi poziţia de "principal" va fi ocupată, cel mai probabil, de Daniel Isăilă. Venirea unui nou antrenor va stabili un record de inconstanţă, giurgiuvenii urmînd să aibă trei antrenori diferiţi în trei etape!

Doar cinci echipe din Liga 1 nu şi-au schimbat antrenorii de la începutul sezonului pînă în prezent. Laurenţiu Reghecampf, Cătălin Anghel, Costel Enache, Ilie Stan şi Nicolae Manea sînt singurii tehnicieni care au rezistat. În schimb, U Cluj a înlocuit cei mai mulţi antrenori, cinci!

Numărul tehnicienilor schimbaţi poate creşte, în ultima vreme fiind vehiculate eventuale plecări ale lui Ilie Stan şi Costel Enache, în cazul în care vor mai pierde puncte în etapele ce urmează, cei doi primind avertismente din partea conducătorilor.


"Îmi plac provocările, mie nu mi-a fost niciodată frică de nimic. Echipa nu merge bine, acesta e adevărul, e un blocaj. Nu e timp pentru lamentări. Obiectivul imediat e să cîştigăm cu Astra, în Cupă. Negocieri? Ce negocieri? M-au sunat aseară şi m-au întrebat: vii? Vin!"
Eugen Trică, antrenor CFR Cluj

"E pentru prima dată în cariera mea cînd îmi cer scuze în faţa fanilor CFR-ului. Toate lucrurile parcă au fost împotriva noastră"
Paulo Sergio, fost antrenor CFR Cluj

Sezon Număr schimbări de tehnicieni
2009/2010 28
2010/2011 33
2011/2012 31
2012/2013 30

3 antrenori străini au fost în Liga 1 în acest sezon: Nicolo Napoli, Dario Bonetti şi Paulo Sergio

36 de ani are Eugen Trică, acesta devenind cel mai tînăr antrenor în activitate din Liga 1

5 antrenori
au antrenat două echipe din prima ligă în acest sezon: Marius Şumudică, Dorinel Munteanu, Gheorghe Mulţescu, Cristian Pustai şi Petre Grigoraş

5 antrenori au stat doar un meci pe bancă în acest sezon: Marin Barbu, Francisc Dican, Claudiu Niculescu, Marius Şumudică şi Ionel Gane, în primul mandat la CS Severin

Echipele care şi-au schimbat antrenorii în acest sezon
U Cluj Cl. Niculescu (1), Dulca (2-10), Şumudică (15), M. Popescu (11-14, 16-19), I. Ganea (20-?)
Astra Stelea (1-4), Mulţescu (5-13), Sinescu (14-25), M. Barbu (26), D. Isăilă (27-?)
Oţelul D. Munteanu (1-6), V. Tănase (7-19), I. Balaur (20-21), Grigoraş (22-?)
FC Braşov I. Badea (1-8), Ad. Szabo (9-11, 16-?), Cîrţu (12-15)
CS Severin Bondrea (1-6), I. Gane (7, 20-?), Napoli (8-19)
Dinamo Bonetti (1-15), D. Munteanu (16-19), Ţălnar (20-?)
CFR Cluj Andone (1-12), Dican (13), Paulo Sergio (14-26), E. Trică (27-?)
FC Vaslui Şumudică (1-9), Hizo (10-25), Balint (26-?)
Rapid Sabău (1-12), M. Rada (13-?)
Petrolul Rednic (1-13), Contra (14-?)
Pandurii Grigoraş (1-19), Pustai (20-?)
Gaz Metan Pustai (1-19), Mulţescu (20-?)
CSMS Iaşi I. Popa (1-6), Ciobotariu (7-?)
* Steaua, Viitorul, Ceahlăul, Concordia şi Bistriţa sînt singurele echipe care au încă pe bancă antrenorul cu care au început campionatul

Cariera pe care și-a construit-o fotbalistul dat afară de la FCSB, umilit și numit „vagabond” de Gigi Becali: „Ne vedem peste un an!”

Cornel Dinu a jignit doi „tricolori” după amicalul naționalei: „Au nume de CAP” + Fotbalistul despre care a spus „bine că nu l-am văzut pe teren”


Comentarii (9)
alexiss79
alexiss79  •  14 Aprilie 2013, 22:57
Postat de spectatorul pe 14 Aprilie 2013, 12:26

In caz ca mai era nevoie de dovezi ca fotbalul romanesc e sub limita penibilului, iata-le....

La conferintele de presa tinute de groparul fotbalului romanessc Mircea Sandu jurnalistii care sunt platiti pentru a pune intrebari, si nu pentru a bea cafea si apa minerala in timp ce nasu povesteste aiureala cu salariul lui Piturca....ar trebuii sa puna intrebarile a caror raspunsuri ne intereseaza: Cum adica salariul lui Pi-Turca scade de la an la an si e mai mic cand are obiectiv decat cand nu are?? Ce face frf cad vede ca Pi-turca titularizeaza un jucator de a carui finalizare cu Ungaria rade toata Europa?? Ce masuri ia federatia cand circarii de patroni schimba 50 de antrenori pe sezon?? Nu am vazut de multa vreme un jurnalist care sa provoace raspunsurile la toata mizeria asta.

djamorphis
djamorphis  •  14 Aprilie 2013, 13:35
Postat de timarhac pe 14 Aprilie 2013, 13:26

asta sa crezi tu. Asa ziceau si de Cartu, a venit cu mare tam-tam, fioros... a innebunit cu ei, l-au bagat la azil. Pe astia nici un cutremur de 7,7 nu-i misca din loc. E raiul fotbalistilor la CFR, nu trebuie sa faca mai nimic pentru cele mai mar salarii din liga.

Hehe, Trica este tanar si vrea sa se afirme. Militarie o sa faca in vestiarul vostru, eu asa cred.

timarhac
timarhac  •  14 Aprilie 2013, 13:26
Postat de djamorphis pe 14 Aprilie 2013, 13:02

Sa vezi ce o sa-si altoiasca Trica jucatorii daca nu dau totul pe teren! Pazea!

asta sa crezi tu. Asa ziceau si de Cartu, a venit cu mare tam-tam, fioros... a innebunit cu ei, l-au bagat la azil. Pe astia nici un cutremur de 7,7 nu-i misca din loc. E raiul fotbalistilor la CFR, nu trebuie sa faca mai nimic pentru cele mai mar salarii din liga.

Vezi toate comentariile (9)
Comentează