Comentarii (10)
tikitakabarceloona
tikitakabarceloona  •  15 Iunie 2022, 16:19
Postat de prima_la_stanga pe 15 Iunie 2022, 16:10

Stiu cum este, am avut si eu destule discutii in contradictoriu pe tema asta, nu intotdeauna finalizate cu succes. :) Oricum, avand in vedere ca uzul dicteaza cursul unei limbi, m-am impacat cu gandul ca forma gresita va deveni varianta acceptata la una dintre viitoarele editii ale DOOM-ului.

Nu cred ca va fi acceptata greseala asta, dar vom vedea.

prima_la_stanga
prima_la_stanga  •  15 Iunie 2022, 16:10
Postat de tikitakabarceloona pe 15 Iunie 2022, 15:58

Multumesc! Cei mai multi se bat cu pumnul in piept ca varianta corecta este gresita.....

Stiu cum este, am avut si eu destule discutii in contradictoriu pe tema asta, nu intotdeauna finalizate cu succes. :) Oricum, avand in vedere ca uzul dicteaza cursul unei limbi, m-am impacat cu gandul ca forma gresita va deveni varianta acceptata la una dintre viitoarele editii ale DOOM-ului.

tikitakabarceloona
tikitakabarceloona  •  15 Iunie 2022, 15:58
Postat de prima_la_stanga pe 15 Iunie 2022, 15:53

Suporterul Rapidului are dreptate, ati comis probabil cea mai frecventa si putin cunoscuta/inteleasa greseala a limbii romane. Acel "de" vine de fapt de la "dintre", deci forma corecta este, oricat de ciudat ar suna, "un stelist de-ai vostri", pentru ca normal este sa spunem "un stelist dintre ai vostri", nu "un stelist dintre al vostru".

Multumesc! Cei mai multi se bat cu pumnul in piept ca varianta corecta este gresita.....

tikitakabarceloona
tikitakabarceloona  •  15 Iunie 2022, 15:55
Postat de DoarDiviziaB pe 15 Iunie 2022, 14:22

eu cred ca am scris foarte bine. este vorba de un singur stelist. daca spuneam stelisti de-ai vostri era o chestie insa eu am spus de un SINGUR stelist de-al lor sau cum bine am spus "stelist de-al vostru".

Corect este SINGURUL VOSTRU STELIST......sau, in acest context unde se afla mai multi stelisto, dar tu te referi la unul singur, varianta corecta este STELIST DE-AI VOSTRI! Nu te mai contracize si bate cu pumnii in piept ca iordanescu folosindu-l pe Chiriches

prima_la_stanga
prima_la_stanga  •  15 Iunie 2022, 15:53
Postat de DoarDiviziaB pe 15 Iunie 2022, 14:22

eu cred ca am scris foarte bine. este vorba de un singur stelist. daca spuneam stelisti de-ai vostri era o chestie insa eu am spus de un SINGUR stelist de-al lor sau cum bine am spus "stelist de-al vostru".

Suporterul Rapidului are dreptate, ati comis probabil cea mai frecventa si putin cunoscuta/inteleasa greseala a limbii romane. Acel "de" vine de fapt de la "dintre", deci forma corecta este, oricat de ciudat ar suna, "un stelist de-ai vostri", pentru ca normal este sa spunem "un stelist dintre ai vostri", nu "un stelist dintre al vostru".

aberescu
aberescu  •  15 Iunie 2022, 15:00

O nație execrabilă, te mai miri de ce fotbalul românesc, și sportul in general, e pe butuci.

DoarDiviziaB
DoarDiviziaB  •  15 Iunie 2022, 14:22
Postat de tikitakabarceloona pe 15 Iunie 2022, 14:01

Stelist de-ai vostri. Invatati limba romana!

eu cred ca am scris foarte bine. este vorba de un singur stelist. daca spuneam stelisti de-ai vostri era o chestie insa eu am spus de un SINGUR stelist de-al lor sau cum bine am spus "stelist de-al vostru".

tikitakabarceloona
tikitakabarceloona  •  15 Iunie 2022, 14:01

Nu s-a schimbat nimic. Blaturile inca exista

tikitakabarceloona
tikitakabarceloona  •  15 Iunie 2022, 14:01
Postat de DoarDiviziaB pe 15 Iunie 2022, 13:51

Acum sa vina Talpan sa ne spuna cum este cu legea si cu corectitudinea. Hai talpanistilor sa va mandriti si cu asta. O spune un stelist de-al vostru.

Stelist de-ai vostri. Invatati limba romana!

DoarDiviziaB
DoarDiviziaB  •  15 Iunie 2022, 13:51

Acum sa vina Talpan sa ne spuna cum este cu legea si cu corectitudinea. Hai talpanistilor sa va mandriti si cu asta. O spune un stelist de-al vostru.

Comentează