Comentarii (5)
2274784025875084
Marian Ionica  •  09 Mai 2019, 11:33

Cătălin, vorbești despre diferențe. Poate voi, cei din mass media, ar trebui sa puneți în lumina și diferențele de pregătire mentala, psihologica. Celebrul Tony Robbins o spune în toate cărțile sale : "80 la suta e psihologie" când vine vorba despre reușite în viata. "E imposibil sa elimini Barcelona, dar pentru ca e vorba de voi avem o șansă". Asta le-a zis Klopp. M-am tot gândit ce impact ar fi avut asupra mea aceste vorbe. În primul rand cuvântul "imposibil" m-ar fi eliberat de toată presiunea, adică nu e un capăt de tara sa fiu eliminat de cei mai buni. Dar sa îmi spună ca exista o șansă doar pentru ca e vorba de mine...wow! N-aș fi luat-o nicidecum ca pe un indemn sec, cred ca ar fi declanșat la nivel de subconștient o convingere clara ca pot, iar apoi și la nivel fizic toate resursele energetice pentru a susține efortul necesar. Aseară, după pauză, Tottenham a ieșit alta echipa. Crezi ca Pochettino s-o fi rezumat la celebrele șuturi în sticle și pumni în ușile de vestiar? Citeam despre Dica sau Sumudica, iertare pentru comparație, ca ar proceda astfel. Și știu sigur ca nu doar ei. La noi doar Hagi insista obsedant pe importanta mentalului. Și, de cele mai multe ori, se alege cu ironii. Ironic este și faptul ca la acest capitol stam bine. Bine de tot. Însă doar cu ele rămânem.

anti.cioban
anti.cioban  •  09 Mai 2019, 10:58

Nu stiu pe cine mai poate interesa vreun "articol" scris de Geambasu, dupa ce a scos-o practic pe Buzarnescu din echipa de Fed Cup ca sa ne poata bate Franta.

robotzel
robotzel  •  09 Mai 2019, 10:34
Postat de cata15 pe 09 Mai 2019, 09:52

si cum au transformat cele 15 mil din ch league Urziceniul si Galatiul? sau chiar CFR, care a fost in insolventa. cluburile romanesti nu vor ch league pentru infrastructura, patronii vor ch league pentru bani veniti usor..

asta vrea si hagi de fapt. ce bani au avut nevoie cei de la Dungelage (sper ca am scris bine) pentru a elimina pe CFR? aia sunt jumatate amatori iar cealalta jumatate joaca fotbal pe salarii de 2 bani. deci nu de aici apare problema fotbalului romanesc. daca in meciurile in care suntem favoriti ne-am face treaba si am elimina echipele respective cu siguranta am avea un loc in grupele UCL. noi insa suntem eliminati de echipe care sunt mult sub noi ca bani (daca tot vorbim de bani), infrastructura si arie de selectie.

whiteredarad
whiteredarad  •  09 Mai 2019, 10:23

Un comentariu , intradevar..memorabil, la obiect, felicitari autorului . Am o singura nedumerire : daca nu ai bani foarte multi, totusi ce impiedica , in fotbalul romanesc, ca jucatorii sa poata alerga, sa poata face presing, sa atace, nu sa joace inchis, cu 2 inchizatori strict defensivi. Azi, fotbalul total este regula, tare as vrea sa vad o echipa romaneasca jucand acest fotbal , fie si 60 % din timp. La noi se mimeaza efortul, avem "talente" de tip Alibec, laudat , dar care nu alearga. Sigur vrem bani europeni, dar si trebuie sa oferim ceva, putinilor spectatori, care mai vin la fotbal. Ca... stadioane e mai greu sa construim, la noi se pot construi stadioane noi doar pentru ...Armata si Politie...!?. Deci, concluzia ar fi : noi ( FRF, cluburi, antrenori, jucatori) ce oferim fotbalului, suporterilor ?. Ca ceva bani toti primesc, fie si cu intarzieri ( la FCSB, CFR, Craiova, etc sint jucatori cu salarii de 15-20 mii euro/luna, iar la divizia B destui jucatori au 1,5-3 mii eu/luna. Nu mai vorbesc despre ...antrenori... ) . Ce produc astia ?

cata15
cata15  •  09 Mai 2019, 09:52

si cum au transformat cele 15 mil din ch league Urziceniul si Galatiul? sau chiar CFR, care a fost in insolventa. cluburile romanesti nu vor ch league pentru infrastructura, patronii vor ch league pentru bani veniti usor..

Comentează