FOTBAL  »  Superliga  »  CLINCENI - CHINDIA 0-1

VIDEO Academica Clinceni - Chindia Târgoviște 0-1 » Elevii lui Emil Săndoi, victorie pe final contra ilfovenilor

Academica Clinceni - Chindia Târgoviște, în etapa #21, live

Articol de - Publicat duminica, 19 decembrie 2021 15:25 / Actualizat luni, 01 mai 2023 13:07

Chindia Târgoviște a învins-o pe Academica Clinceni, 1-0, grație unui gol marcat în finalul partidei.

Programul complet al etapei #21

Meciul a început tare, cu ocazii la ambele porți. Clinceni a avut prima ratare, dar șutul lui Achim, de la 16 metri, nu i-a dat emoții lui Căbuz. După ce Ureche a intervenit decisiv în fața lui Daniel Popa, în minutul 25, a avut loc cea mai controversată fază a meciului.

Chindia a cerut penalty în meciul cu Academica Clinceni

În minutul 31, Popadiu a pătruns în careu, dar a fost blocat de Florin Gardoș, care a intrat are prin alunecare. Târgoviștenii au cerut penalty, dar arbitrul George Găman a dictat corner.

Intrarea lui Gardoș asupra lui Popadiuc // FOTO: Captură DigiSport

În repriza a doua, fazele de atac s-au mai stins. Cele două echipe nu au fost la fel de incisive.

Robert Ion a pătruns în careul Chindiei în minutul 58, dar centrarea sa nu a găsit niciun gol, iar la poarta opusă, portarul Ureche a blocat șutul din colț al lui Popadiuc (75).

Golul victoriei a venit în minutul 83. Sergiu Neguț a făcut pressing agresiv și l-a determinat pe portarul Ureche să degajeze direct la un adversar, care a retrimis mingea în careu. Balonul a ajuns la Popa, care l-a deviat la Sergiu Neguț. Acesta a șutat de la 11 metri și a marcat golul victoriei.

După acest rezultat, Academica Clinceni rămâne ultima în Liga 1, cu 11 puncte, cu unul sub Dinamo. Elevii lui Emil Săndoi ajung la 22 de puncte și urcă pe 11.

Academica Clinceni - Chindia Târgoviște 0-1

Academica Clinceni - Chindia Târgoviște, echipele de start:

CLINCENI: Ureche - Pashov, F. Filip, Gardoș, Holzmann - Ventura - Fl. Achim, Cascini, Omoh, R. Ion - Vellios
REZERVE: A. Păun, Chandarov, Gavra, Cioiu, C. I. Ioniță, Dumitrache, I. Ștefan, Goma, Dima
ABSENȚI: Bilali (suspendat), Jutrici, P. Pârvulescu, Moulin, Kazlauskas (accidentați), Vanzo (plecat)
ANTRENOR: Adrian Falub

CHINDIA: Căbuz - Martac, Căpușă, Celea, Ad. Ioniță - Neguț, Dulca, Kocic, Popadiuc - D. Popa, Florea
REZERVE: D. Moldovan, Jipa, Atanase, Ad. Stoian, Suciu, Matiș, Stancu, M. Șerban, A. Șerban
ABSENȚI: L. Corbu, P. Iacob (suspendați), Cantave, Baxevanos, C. Dinu, Roumpoulakou (accidentați)
ANTRENOR: Emil Săndoi

Stadion: Marin Anastasovici (Giurgiu)
Arbitru: Găman George Cătălin (Craiova) / A1: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe), A2: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel)