FOTBAL  »  Superliga  »  LIGA 1

Academica Clinceni - FC Botoșani 2-1 » Prima victorie pentru formația lui Ilie Poenaru în 2021

Aacademica Clinceni - FC Botosani FOTO Cristi Preda +7   FOTO
Aacademica Clinceni - FC Botosani FOTO Cristi Preda

Articol de - Publicat miercuri, 27 ianuarie 2021 09:32 / Actualizat miercuri, 27 ianuarie 2021 16:30

Academica Clinceni a învins FC Botoșani, scor 2-1, într-un meci disputat în runda #19 din Liga 1.

Vezi AICI programul și rezultatele etapei a 19-a

Academica Clinceni a deschis scorul în minutul 13, prin Adrian Popa, care a marcat cu un șut norocos din afara careului. Fostul campion cu FCSB a înscris pentru prima dată de când s-a transferat la formația lui Ilie Poenaru și a ajuns la cota 30 în Liga 1.

Al Mawas, primul gol la FC Botoșani

Al Mawas, vedeta siriană a celor de la FC Botoșani, a restabilit egalitatea în minutul 27, după ce a pătruns în careu și a înscris printre picioarele lui Nichita Patriche, direct în plasa porții apărate de Octavian Vâlceanu, iar sirienii au luat cu asalt pagina de Facebook a moldovenilor.

În startul reprizei a doua, Alin Șeroni a primit două cartonașe galbene în trei minute și a fost eliminat de centralul partidei, Radu Petrescu.

Tsvetelin Chuncukov a înscris golul victoriei

Tsvetelin Chuncukov a înscris superb în superioritate numerică, după ce i-a driblat pe Denis Haruț, Enriko Papa și Andrei Patache. Astfel, formația lui Ilie Poenaru obține prima victorie din anul 2021 și urcă pe locul 5 în clasament, la trei lungimi distanță de Sepsi Sf. Gheorghe.

CLINCENI - BOTOȘANI 2-1

Au marcat: Adi Popa 13, Chunchukov 73 / Al Mawas 27
Cartonaș roșu: Alin Șeroni 49

Clinceni - Botoșani, echipele de start:

CLINCENI (4-4-2): 1. Vâlceanu - 3. Achim, 29. Patriche, 15. Jutric, 21. Dobrescu - 25. Cordea, 7. Moulin, 24. Cascini, 45. Longher - 23. Chunchucov, 8. Chandarov
Rezerve: Ureche, Gardoș, Pashov, Rusescu, Markovic, Ventura, Andronic, Dumitriu, A. Popa
Antrenor: Ilie Poenaru

BOTOȘANI (4-3-3): 13. Hankici - 2. Haruț, 32. Șeroni, 6. Chindriș, 30. Țigănașu - 19. Patache, 8. J. Rodriguez, 67. E. Papa - 9. Al Mawas, 10. Ongenda 7. Keyta
Rezerve: Pap, Plămadă, Holzmann, Croitoru, Tîrcoveanu, Fili, Fernandez Satue, Toutouh, Ashkovski
Antrenor: Marius Croitoru

Stadionul Clinceni
Arbitru: Cătălin Popa

Clasament Liga 1:

+3 FOTO

VIDEO. Gabriel Vașvari, una dintre emblemele lui FC Botoșani surprinde: „La Sepsi mă simt mai apreciat! Cred că la Botoșani n-am primit cât respect aș fi meritat”

Gigi Becali a spus TOTUL despre transferul lui Dennis Man la Parma: „Afacerea s-a făcut, numai că vreau asta”

Astra se apără cu o minciună! Poziția clubului e contrazisă de realitate + când se poate da verdictul în scandalul de dopaj

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”