FOTBAL  »  Superliga  »  ACADEMICA CLINCENI - VIITORUL 1-0

ACADEMICA CLINCENI - VIITORUL 1-0. FOTO Penalty-ul ratat i-a costat scump! Academica se impune la limită și urcă pe locul 4 în Liga 1 » Clasamentul actualizat

Academica Clinceni a produs prima surpriză a etapei, învingând-o pe Viitorul, scor 1-0. foto: Cristi Preda +20   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 21 noiembrie 2020 14:55 / Actualizat sambata, 21 noiembrie 2020 15:40

Academica Clinceni a produs prima surpriză a etapei, învingând-o pe Viitorul, scor 1-0, deși ilfovenii au evoluat mai bine de 30 de minute în inferioritate numerică.

Momentul psihologic al partidei s-a consumat în minutul 19. La 0-0, „vedeta” Gabi Iancu a bătut modest un penalty, parat în doi timp de goalkeeper-ul Vâlceanu. Dobrogenii au plătit cu vârf și îndesat ratarea lui Iancu, iar soarta meciului s-a întors numaidecât.

Fără să impresioneze în prima jumătate de oră, Academica Clinceni a deschis scorul în minutul 30, la 11 minute după penalty-ul ratat de dobrogeni. Fundașul Pashov a reușit un voleu de excepție, cu care l-a lăsat fără replică pe goalkeeper-ul Căbuz.

Deși a jucat în superioritate numerică încă din minutul 55 - după eliminarea lui Chunchukov - Viitorul n-a reușit să plece cu punct sau puncte de la Clinceni. Trupa lui Ruben de la Barrera a presat, a avut ocazii în final, dar Academica s-a apărat eroic și a securizat rezultatul.

Clinceni - Viitorul. Sursă foto: Cristi Preda (GSP)
+16 FOTO

Academica Clinceni e pe 4 în Liga 1!

Academica Clinceni continuă să impresioneze în noul sezon, ajungând pe locul 4, cu 19 puncte. În schimb, Viitorul bifează prima înfrângere după cinci rezultate pozitive la rând, iar ascensiunea către podium e, cel puțin pentru moment, stopată

Clinceni - Viitorul, echipe de start

CLINCENI: Vâlceanu - Pashov, Jutric, Bilali, Pârvulescu - L. Dumitriu, Cascini - P. Petrescu, Longher, Cordea - Chunchucov
REZERVE: Soare, Fl. Achim, Gardoș, Chandarov, Boiciuc, J. Markovic, Ventura, Șerban, Cebotaru
ABSENT: Rusescu (indisponibil)
ANTRENOR: Ilie Poenaru

VIITORUL: Căbuz - Boboc, Dobrosavlevici, Ortega, De Nooijer - Ciobanu, Mladen, C. Matei - Iancu, Luckassen, Mățan
REZERVE: Tordai, Georgescu, G. Ganea, Ely Fernandes, Casap, Gaztanaga, Dussaut, Stoian
ABSENȚI: V. Cojocaru, Mladen, Martinez, Artean, A. Ciobanu, C. Matei, A. Chițu, Josemi (indisponibili)
ANTRENOR: Ruben de la Barrera

Arbitru: Radu Petrescu / A1: Mircea Grigoriu / A2: Vladimir Urzică. Observator: Corneliu Fecioru Stadion: „Clinceni - Arena 1”, Clinceni