FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - FCSB 2-2

Adrian Porumboiu l-a desființat pe Radu Petrescu: „E inacceptabil să nu dai roșu! Din acel moment, m-am dus și m-am uitat la un film”

Fostul arbitru internațional Adrian Porumboiu (73 de ani) l-a criticat în termeni duri pe „centralul” Radu Petrescu (40 de ani), pentru că nu l-a eliminat pe Joyskim Dawa (27), stoperul de la FCSB, în minutul 24 al meciului cu Petrolul, scor 2-2. +23   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 29 octombrie 2023 15:54 / Actualizat duminica, 29 octombrie 2023 16:46

În minutul 24 al meciului de sâmbătă seară de la Ploiești, Joyskim Dawa, camerunezul din centrul defensivei vicecampioanei, a avut o intrare dură asupra lui Sergiu Hanca (31 de ani), mijlocașul prahovenilor.

Mihai Rotaru a găsit antrenor pentru Universitatea Craiova » Un fost selecționer ar urma să preia banca formației oltene
CSU CRAIOVA

Radu Petrescu nu a dat nici măcar fault. La sugestia asistentului Mircea Grigoriu a schimbat decizia și i-a arătat „galben” lui Dawa.

Intrarea lui Dawa la Hanca

Hanca nu a mai putut continua. Fostul dinamovist a fost înlocuit de atacantul muntenegrean Zoran Petrovic.

Adrian Porumboiu îl atacă pe Radu Petrescu, după arbitrajul avut la Petrolul - FCSB

„Penalty-ul din ultimul minut (n.r. - primit de Petrolul) nu comportă niciun fel de comentariu. Dacă nu-l dădea era altceva. Eu sunt surprins de altceva și dezamăgit. Ești arbitru FIFA și nu dai fault acolo, la Dawa.

Un arbitru care a fost delegat la un nivel extraordinar de Liga Campionilor nu fluieră fault. El nu a fluierat în faza aceea că e fault.

Mai roșu ca ăsta nu poate să existe, atâta violență, brutalitate… E greu să zici că a lovit mingea, dar cu piciorul din spate l-a secerat pe ăla.

E inacceptabil să nu fluiere. A dat cartonaș galben după aia, că s-a consultat cu cine s-a consultat, dar n-a fluierat fault, pentru el nu a fost fault.

Galbenul l-a dat târziu, el n-a fluierat fault. Faultul l-a dat asistentul, bravo lui. Dar nu i-a mai spus și ce decizie să ia că era prea mult implicat.

Din momentul în care am văzut că nu a dat roșu, am schimbat, m-am dus și m-am uitat la un film. El a fluierat faultul la semnalizarea asistentului”, a declarat Adrian Porumboiu, potrivit Fanatik.

VIDEO. Petrolul - FCSB » Gol controversat marcat de Alex Băluță. A trecut mingea linia porții?