FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - RAPID 0-1

Alexa: "Pancu e un jucător determinant pentru noi, cînd intră pe teren dă totul"

Dan Alexa a avut o ocazie importantă de gol contra Petrolului

Articol de GSP - Publicat sambata, 13 august 2011 00:00 / Actualizat sambata, 13 august 2011 22:59

Mijlocaşul Rapidului, Dan Alexa, crede că succesul contra Petrolului era foarte important în perspectiva jocului de joi seară din Europa League, contra lui Slask Wroclaw.

"O victorie importantă pentru noi, venită imediat după un eşec cu U Cluj. Era important pentru noi să cîştigăm astăzi. Am întîlnit o echipă cu jucători cu experienţă, pentru jucători, antrenori, conducere şi suporteri este importantă acum partida cu Slask. E un derby de tradiţie cu Petrolul, ne bucurăm că am adus o bucurie suporterilor. A fost o atmosferă frumoasă.

Dacă vrei să cîştigi orice meci, trebuie să te întrebuinţezi, să dai totul pentru victorie. De aceea au fost şi dueluri mai tari azi.

Rapidul este o forţă în Giuleşti, din ce am înţeles contra Concordiei Chiajna vom evolua acolo. Pancu e un jucător determinant pentru noi, cînd intră dă totul pe teren", a spus Dan Alexa la GSP TV.

Rapid a învins cu 1-0 la Buzău, golul înscris în poarta Petrolul fiind marcat de Daniel Pancu, în minutul 87. VIDEO » Vezi golul lui Pancu din minutul 87!