FOTBAL  »  Superliga  »  UTA

Un jucător de la UTA, probleme după Covid-19: „Se sufocă la antrenamente, în timpul meciului. Azi chiar i s-a făcut rău”

UTA s-a impus în deplasarea de la Giurgiu, scor 2-1. Laszlo Balint, antrenorul arădenilor, a vorbit despre urmările neplăcute pe care coronavirusul le-a lăsat în cazul lui Andrei Peteleu (28 de ani).

Articol de GSP - Publicat miercuri, 05 mai 2021 17:13 / Actualizat miercuri, 05 mai 2021 17:43

Andrei Peteleu a avut coronavirus la începutul lunii aprilie și a ratat partidele din finalul sezonului regulat. Fundașul dreapta încă nu și-a revenit complet, spune antrenorul Laszlo Balint. Peteleu a fost titular cu Astra, înlocuit în minutul 79 cu Simon Rrumbullaku.

Andrei Peteleu, probleme după Covid-19

„Din păcate, Peteleu, după infectarea cu COVID, are probleme. Se sufocă în timpul antrenamentului, în timpul meciului. Am fost forţaţi, cu accidentarea lui Tomozei, să-l introducem. E de admirat modul în care a dus jocul, în prima repriză a avut probleme, chiar i s-a făcut rău, a tras până la pauză, atunci şi-a revenit puţin. Era o schimbare, cumva, pregătită.

După COVID pot apărea aceste probleme. El este foarte OK, la analize pe care le-a făcut după ce s-a vindecat a fost în regulă, altfel nu ne-am fi riscat să îl introducem la efort maxim. Iată că apar aceste mici probleme care, pe măsură ce trec momentele din joc, se pot accentua. A tras de el, a făcut un meci foarte bun. Sperăm să îşi revină cât se poate de repede pentru că avem nevoie de fiecare jucător în acest final de sezon”, a declarat Laszlo Balint, conform Telekom Sport.

Andrei Peteleu / FOTO: uta-arad.ro

VIDEO Hermannstadt - Viitorul 0-0 » Le-am trecut pe caiet, aduc fotbalul mai târziu! Clasamentul actualizat din play-out

Erico e noul Vinicius! Bornă incredibilă pentru fundașul Aradului: 4 goluri decisive consecutive după minutul 89