FOTBAL  »  Superliga  »  RECORD

VIDEO Un fost jucător din Superliga a reușit cel mai rapid hattrick din istoria fotbalului olandez

Apostolos Vellios (31 de ani), atacantul care a evoluat pentru Academica Clinceni în prima parte a sezonului 2021/22, a reușit vineri cel mai rapid hattrick din istoria fotbalului batav.

Articol de - Publicat sambata, 04 martie 2023 11:46 / Actualizat sambata, 04 martie 2023 12:17

Vellios evoluează din vara trecută pentru PEC Zwolle, liderul eșalonului secund din Olanda. Atacantul grec a reușit 4 goluri în ultima etapă, 13-0 cu Den Bosch, locul 18 din campionat.

Gigi Becali l-a șocat pe Ilie Dumitrescu: „Nu-mi vine să cred ce am ajuns să comentez!”
FCSB

Apostolos Vellios, fostul atacant din România, a reușit un hattrick istoric în Olanda

În minutul 12, Zwolle o conducea deja cu 3-0 pe Den Bosch. Toate golurile au fost marcate de Apostolos, care deține acum recordul pentru cel mai rapid hattrick reușit în primele două ligi din Olanda, notează rtlnieuws

Vellios a mai marcat o dată până la final, tot în prima repriză - minutul 27. Pe tabelă și-au mai trecut numele Medunjanin, Taha, Van den Belt („dublă”), Thy (hattrick), Beelen și Van den Berg.

1 golîn 16 meciuri a reușit Vellios în România

Apostolos Vellios a jucat în Premier League, la Everton

Atacant cu 8 selecții în naționala Greciei, Vellios a jucat în Premier League, la Everton, în perioada 2010-2013. Acesta a reușit 3 goluri și două pase decisive în 24 de apariții în tricoul „caramelelor”.

De-a lungul carierei, Vellios a mai evoluat pentru Iraklis, Lierse, Vestsjaelland, Nottingham Forest, SK Beveren, Atromitos, Ascoli și PAS Lamia.