FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - GAZ METAN 0-0

ASTRA - GAZ METAN 0-0. Intrare criminală în Liga 1! Eliminat direct după un gest complet necugetat

Intrarea necugetată a lui Cardoso. Captură TV Telekom Sport

Articol de GSP - Publicat luni, 15 iunie 2020 20:57 / Actualizat luni, 15 iunie 2020 23:13

Astra și Gaz Metan Mediaș, ultimul meci din etapa a treia a play-off-ului, s-a terminat fără gol marcat, scor 0-0. În minutul 40, oaspeții au rămas în „10” după o intrare extrem de dură a lui Nicolao Dumitru Cardoso.

Extrema celor de la Gaz Metan a părăsit terenul cu cinci minute înainte de pauză. Cardoso a fost eliminat în minutul 40 în urma unei intrări brutale, cu talpa direct pe tibia adversarului. Victima a fost Gabriel Simion, mijlocașul Astrei, care s-a zvârcolit de durere preț de câteva zeci de secunde.

Arbitrul Marcel Bîrsan n-a stat pe gânduri. Deși Carodso mai avea un „galben”, acesta a primit  „roșu direct” din partea „centralului”, lăsându-și echipa în „10” la chiar primul meci al lui Dusan Uhrin pe banca ardelenilor.