FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - SEPSI

ASTRA - SEPSI 2-2. VIDEO Egal dramatic la Giurgiu! Oaspeții au marcat golul salvator la ultima fază a meciului

Astra Giurgiu primește vizita lui Sepsi

Articol de GSP - Publicat duminica, 13 septembrie 2020 19:00 / Actualizat luni, 14 septembrie 2020 11:51

Astra și Sepsi au terminat la egalitate, 2-2, după ce elevii lui Leo Grozavu au egalat în minutul 90+5, la ultima fază a meciului.

Vezi AICI programul etapei #3 din Liga 1

Cele două formații continuă astfel seria slabă din acest început de sezon, fără victorie în cele trei etape din Liga 1. Elevii lui Bogdan Andone au deschis scorul prin Valentin Gheorghe, în minutul 14, care a marcat cu o lovitură de cap din mijlocul careului.

Sepsi a început să conteze în joc și a obținut egalarea după 10 minute. Bouhenna, nemarcat de adversari, a înscris cu un șut de la 6 metri, și a stabilit scorul final. În repriza secundă, jucătorii lui Sepsi au fost dominați clar, iar Astra a punctat imediat după pauză. Valentin Gheorghe a făcut „dubla” în minutul 48. Acesta a luat o acțiune pe cont propriu, a intrat în centru și a șutat la colțul lung, de la 16 metri.

Până la final, Astra, rămasă în 10 oameni după eliminarea lui Valentin Gheorghe, în minutul 86, a mai ratat două ocazii importante de a-și majora diferența, iar Sepsi a dat lovitura la ultima fază a meciului. În minutul 90+5, Safranko a beneficiat de marcajul larg al stoperilor adverși, a preluat și a marcat cu o execuție din careu, salvând-o pe Sepsi de la eșec.

După acest egal, Astra rămâne ultima în Liga 1, cu un punct în trei etape. Sepsi e pe 13, cu 2 puncte.

Bogdan Andone: "N-am avut maturitatea să gestionăm ultimul minut de joc"

Leo Grozavu: "Am fost răsplătiţi pentru că am fost echipa care a atacat mai mult, a vrut să câştige"