FOTBAL  »  Superliga  »  ATHLETIC BILBAO - DINAMO, JOI, 21:45, TVR 1, GSP.RO

Athletic Bilbao - Dinamo // S-a dezghețat și atât » Pasatorul de la golul cu Viitorul iese din primul "11" + Un atacant e OUT și poate pleca oricând de la club!

Bumba a fost primul transfer al lui Dinamo pe anul 2017 Foto: Cristi Preda

Articol de - Publicat marti, 01 august 2017 09:00

Claudiu Bumba a revenit în prima echipă, a pasat decisiv la golul lui Costache, în 1-0 cu Viitorul, însă va sta pe bancă la Bilbao. Thaer Bawab iar n-a prins lotul și poate pleca oricând.

Claudiu Bumba a revenit cu succes în primul "11" al lui Dinamo după două meciuri în care a fost țintuit pe banca de rezerve. A dat pasa decisivă, superbă, la reușita lui Costache din victoria cu campioana.

Fotbalistul de 23 de ani a mai intrat în acest sezon doar pe final, 19 minute, la partida cu Juventus, 3-0, când a avut o mare ocazie de a da gol. La Ovidiu, a fost integralist, unul dintre remarcații meciului, însă sunt șanse infime să apară în primul "11" și pe San Mames. Bumba îi va lăsa locul lui Salomao, menajat duminică.

A dispărut din lotul de 18

Un alt fotbalist sosit la începutul anului calendaristic, care încă nu reușește să se acomodeze la Dinamo, e Thaer Bawab. Fotbalistul de 32 de ani nici n-a fost în lot cu Viitorul, cum s-a întâmplat și cu Bilbao. A fost o decizie tehnică, au transmis roș-albii. Gazeta a scris încă de la începutul verii că fostul jucător al Craiovei și al Stelei nu ar mai fi în grațiile dinamoviștilor. Mai ales că a ajuns să câștige 9.000 de euro pe lună, unul dintre cele mai mari salarii.

Doar că întârzierea cu care s-au făcut transferurile verii a amânat o decizie drastică în cazul lui Bawab. Thaer s-a antrenat, a impresionat cu fizicul său, însă n-are niciun meci în actualul sezon. În primăvară, cel mai mult a jucat 67 de minute în Derby de România, 1-2 cu FCSB.

2 goluriîn 10 meciuri a înscris Bumba pentru "câini" în primăvară, doar în două partide fiind integralist

20 de minutea jucat în medie Bawab în ediția de primăvară. în 13 partide. N-a marcat, n-a dat nicio pasă decisivă