FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - CSU CRAIOVA 1-3

VIDEO / EXCLUSIV „Lasă că vă fac eu pe voi!” » Acuzații grave după Sepsi - CSU Craiova: „Stadionul îi striga că este prost, Kovacs râdea! Ori slab, ori rău intenționat”

Istvan Kovacs // foto: Imago Images

Articol de , - Publicat luni, 05 februarie 2024 12:04 / Actualizat luni, 05 februarie 2024 12:35

Attila Hadnagy, directorul general de la Sepsi OSK, acuză dur arbitrajul din înfrângerea de duminică cu Universitatea Craiova, 1-3, meci în care „centralul” Istvan Kovacs a greșit flagrant la 6 faze, de 5 ori în favoarea oltenilor!

CSU Craiova a fost condusă la Sf. Gheorghe, dar a întors rezultatul, de la 0-1 la 3-1. Răsturnarea de scor a avut loc în contextul unei prestații catastrofale a „centralului” Istvan Kovacs, cel care a luat mai multe decizii greșite, majoritatea pro-Craiova.

Covăsnenilor le-au fost refuzate două penalty-uri, Raul Silva a scăpat fără al doilea „galben” înaintea pauzei, deși pentru intervenția pe care a avut-o asupra lui Debeljuh se impunea cartonaș, în vreme ce Mitriță l-a lovit cu cotul în față pe Ciobotariu, dar s-a ales doar cu cartonaș galben.

FCSB, refuzată! Atacantul care l-a impresionat pe Gigi Becali a respins oferta: „Ăsta e motivul”
FCSB

În această dimineață, directorul general al lui Sepsi, Attila Hadnagy, a intervenit furtunos la GSP Live. „Niciodată nu am mai fost «executați» așa”, a tunat oficialul echipei din Sf. Gheorghe.

VIDEO. Attila Hadnagy, „iureș” la GSP Live după Sepsi - CSU Craiova: „«Execuție» în direct!”

„Sincer, trebuie o reacție! Așa nu se mai poate! Ce a fost ieri seara a fost incredibil, o «execuție» în direct... (n.r. - oftează lung) nu știu ce să mai zic, nu prea am dormit. M-am uitat iarăși la meci, greșeli incredibile!

În primul rând, noi suntem proști, că am pierdut meciul. Craiova a câștigat pe greșelile noastre! Prima repriză a fost foarte bună, la 1-0 puteam să mai dăm 1-2 goluri și am fi vorbit altfel.

Repriza a doua foarte slabă din partea noastră, dar a «ajutat» mult, mult arbitrajul domnului Kovacs Istvan. Mă tot gândeam, suntem de 6-7 ani în Liga 1 și nu știu dacă am mai fost «executați» așa vreodată. Nu cred!

Două penalty-uri clare la Debeljuh și Păun, al doilea galben la Silva și nu mai aveam ce discuta, repriza a doua ar fi fost altfel, alt scor, alt meci. În repriza a doua dă penalty penibil la Markovic, apoi revede, nu dă galben, apoi este chemat la VAR să dea penalty Craiovei. Cred că și domnul Costreie, din camera VAR, era la alt meci. Greșeli incredibile!”, a spus Hadnagy în prima fază.

Attila Hadnagy, despre Istvan Kovacs: „Ori slab, ori rău intenționat! Cred că și-a zis: «Lasă că vă fac eu pe voi»”

„Văd că toți conducătorii echipelor pe care le arbitrează domnul Kovacs sunt foarte enervați, că e pe aroganță. Face greșeli incredibile, dar tot nu se întâmplă nimic. Deci noi, conducătorii, suntem proști, dar domnul Kovacs și ceilalți sunt cei mai deștepți? Nu se mai poate așa ceva! Să strici așa un meci frumos, cu greșeli incredibile...

Ieri am fost foarte supărat și am spus că nu merită să arbitreze în Liga 1, că este foarte slab. Nu știu, este un mare semn de întrebare. Ori este slab, ori rău intenționat.

Credeți-mă, când stadionul striga că este prost, el râdea. Cred că-și zicea: «Lasă că vă fac eu pe voi». Este și aroganță, și rea intenție în el, poate și lipsă de valoare!”, a adăugat oficialul lui Sepsi.

Attila Hadnagy

Revoltă dinspre Sepsi după 1-3 cu CSU Craiova: „Kovacs să nu ne mai arbitreze niciodată!”

„Dacă se poate, să nu ne mai arbitreze niciodată, nici acasă, nici în deplasare. Oricând ne-a arbitrat, ne-a făcut probleme. Nu mai vrem să ne arbitreze domnul Kovacs! Nu mă aștept la o suspendare drastică, e România. Poate o lună, dar mai mult nu.

Sunt arbitri mai buni decât el în Liga 1”, a încheiat oficialul lui Sepsi.

Mai multe știri din Superligă:

Istvan Kovacs omoară meciurile! Câte gafe majore de arbitraj a adunat în ultimele cinci sezoane de Superligă » Singurul „central” din istorie notat cu ZERO de GSP
ARBITRAJ
Dan Șucu a luat decizia finală și a comunicat-o deja în club: „Pregătiți-le contractele!”