FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

EXCLUSIV Azi se face transferul fotbalistului de la FCSB. Două clauze importante în contract

Andrei Gheorghiță, cu numărul 77, va pleca de la FCSB
Andrei Gheorghiță, cu numărul 77, va pleca de la FCSB

Articol de - Publicat joi, 07 august 2025 11:57 / Actualizat joi, 07 august 2025 12:32

Extrema stângă Andrei Gheorghiță, 23 de ani, ar urma să semneze azi contractul cu U Cluj. „Discuțiile sunt avansate”, a precizat, pentru GSP.ro, Radu Constantea, președintele „Șepcilor roșii”. Înțelegerea cu FCSB va conține două clauze importante.

Dorit de mai multe echipe din Liga 1, la un moment dat aproape de Petrolul, Gheorghiță nu mai intră în planurile campioanei FCSB.

„Gheorghiță nu e luat pentru acum, ci să îl avem peste un an sau doi. El trebuia împrumutat. Vrem să îl dăm”, declara luni Gigi Becali.

Ultimele detalii de la negocierile FCSB - U Cluj pentru împrumutul lui Andrei Gheorghiță

Între timp, jucătorul a fost contactat de oficialii celor de la U Cluj, iar discuțiile sunt avansate. Se negociază împrumutul pe un sezon. „Azi ar trebui să ajungem la un acord final. Suntem aproape”, a declarat Radu Constantea, președintele ardelenilor, pentru GSP.ro, în urmă cu puține momente.

Acordul de împrumut FCSB - U Cluj va conține, în principiu, și o clauză de transfer definitiv, plus o precizare care va obliga echipa antrenată de Ioan Ovidiu Sabău să plătească o sumă de bani în cazul în care Gheorghiță va fi utilizat contra roș-albaștrilor.

„Dacă până la urmă vom stipula în contract o clauză prin care noi să plătim o sumă de bani dacă Gheorghiță va evolua cu FCSB, probabil nu o vom activa pe parcursul campionatului”, a adăugat Constantea. Altfel spus, fostul jucător de la Poli Iași nu va juca împotriva bucureștenilor în ediția actuală.

1 golîn 15 meciuri a reușit Gheorghiță pentru FCSB, chiar la debutul lui în cupele europene, cu PAOK, la Salonic (2-1)

FCSB l-a transferat definitiv pe Gheorghiță fără să mai achite

În februarie 2025, Gigi Becali și cei de la Poli Iași băteau palma pentru împrumutul lui Andrei Gheorghiță. Suma achitată de FCSB la acel moment a fost de 119.000 de euro (cu tot cu TVA) și le asigura roș-albaștrilor serviciile lui Gheorghiță doar până în vară.

La finele sezonului trecut, campioana ar fi avut în mod normal două opțiuni: să definitiveze transferul prin plata a 357.000 de euro (cu TVA) sau să-l trimită pe Gheorghiță înapoi la Iași.

Azi se face transferul fotbalistului de la FCSB. Două clauze importante în contract
Andrei Gheorghiță

O decizie a Comisiei de Recurs din cadrul FRF a schimbat datele problemei. Aceasta a dispus „încetarea raporturilor contractuale” dintre Poli Iași și Gheorghiță, pe motiv că moldovenii nu l-au plătit la timp pe Gheorghiță.

Cu Gheorghiță pus pe liber, FCSB și-a asigurat serviciile fotbalistului fără a mai plăti a doua tranșă convenită cu Poli Iași, de 357.000 de euro (300.000 + TVA).

700.000 €e cota de piață a lui Gheorghiță, conform portalului de specialitate Transfermarkt

Citește și:
Noul Duster va fi lansat în 20 de zile, dar nu sub numele Dacia » Primele imagini: cum arată mașina care se va bate cu Toyota și Skoda
Noutati auto
Noul Duster va fi lansat în 20 de zile, dar nu sub numele Dacia » Primele imagini: cum arată mașina care se va bate cu Toyota și Skoda
A fost sunat să-și facă bagajele! Decizie de ultimă oră luată de oficialii echipei
Superliga
A fost sunat să-și facă bagajele! Decizie de ultimă oră luată de oficialii echipei
Cu gândul la Cupa Mondială, „tricolorul” și-a anulat nunta de la vară: „Nu vreți să știți ce ceartă am acasă”
Nationala
Cu gândul la Cupa Mondială, „tricolorul” și-a anulat nunta de la vară: „Nu vreți să știți ce ceartă am acasă”
Ziua decisivă pentru o afacere istorică » Unde nu ajung Rapid și Petrolul la un numitor comun: detalii din culise
Superliga
Ziua decisivă pentru o afacere istorică » Unde nu ajung Rapid și Petrolul la un numitor comun: detalii din culise
Investiție reluată în România după 14 ani FOTO
Profit.ro
Investiție reluată în România după 14 ani FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Nu vă spun când mor, dar am alarma programată” » Povestea zguduitoare a unei campioane cu 5 Jocuri Olimpice în palmares, aflată pe moarte: „Mi-am «hackerit» creierul, ca să lupt cu cancerul”

În timp ce Trump posta imagini cu Maduro, în Venezuela se făcea anunțul care poate duce la scenariul din 2003


Comentarii (3)
dansy
dansy  •  08 August 2025, 11:50

După un meci extraordinar făcut de Universitatea Craiova cu Spartak Tarnava,primele articole sunt despre FCSB!Curata echidistantă domnilor!Va mai și supărați când lumea zice ce zice despre voi și FCSB!Chiar dacă vă supărați astfel de obiceiuri se văd de pe luna!

pierpatrat02
pierpatrat02  •  07 August 2025, 15:53

Asta-i hora de după meciul cu "Scânteia" ?!

Ronnie_Radke
Ronnie_Radke  •  07 August 2025, 13:32

Urmeaza si Politic la Dinamo :))))))))))))))))))))))) Calul troian se intoarce acasa !!

Vezi toate comentariile (3)
Comentează